| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Jak i kiedy wystawiać faktury

Jak i kiedy wystawiać faktury

Przepisy nie regulują sposobu nadawania fakturom numeru kolejnego, podatnik decyduje, według jakiej zasady będzie nadawał fakturom numerację.
Pamiętajmy, że nie ma możliwości wystawienia faktury z ujemnymi wartościami VAT, jeżeli błędnie zostaną zafakturowane wartości dostawy towarów lub usług; zmniejszyć podatek należny można tylko poprzez korektę faktury. Także zawarta na fakturze dokumentującej dostawę klauzula „towar stanowi własność sprzedawcy do czasu całkowitej zapłaty” oraz kwestia zapłaty należności z odroczonym terminem płatności nie mają wpływu na rozliczenie podatku od towarów i usług.
Wykazywane w fakturach kwoty należy podawać w zaokrągleniu.
Kwoty wykazywane w fakturze zaokrągla się do pełnych groszy, przy czym końcówki poniżej 0,5 grosza pomija się, a końcówki 0,5 grosza i wyższe zaokrągla się do 1 grosza.
Kwoty wykazywane na fakturze w walutach obcych należy przeliczyć na złote według średniego kursu NBP waluty obcej na dzień wystawienia faktury, a jeżeli na ten dzień bieżący kurs średni nie został przez NBP ogłoszony, do przeliczenia stosuje się ostatnio ogłoszony kurs wymiany.
ZAPAMIĘTAJ
Kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.
Szczególne typy faktur
Faktury wystawiane przez małych podatników
Faktury wystawiane przez małych podatników, za których ustawa o VAT uznaje podatnika, u którego wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty odpowiadającej w złotych 800 000 euro, a w przypadku podatnika prowadzącego przedsiębiorstwo maklerskie, będącego agentem, zleceniobiorcą lub świadczącego usługi o podobnym charakterze, z wyjątkiem komisu – jeżeli kwota prowizji (wraz z kwotą podatku) nie przekroczyła w złotych kwoty odpowiadającej 30 000 euro, oprócz danych ze „zwykłej” faktury, zawierają dodatkowo:
• oznaczenie „FAKTURA VAT – MP”,
• termin płatności należności określonej w fakturze.
Faktura VAT marża
Faktury dokumentujące świadczenie szczególnego rodzaju usług, takich jak: turystyka, dostawa towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich i antyków, w których podstawą opodatkowania jest marża, zawierają dane ze „zwykłej” faktury VAT oraz wyrazy „VAT marża”. Marżą jest różnica pomiędzy całkowitą kwotą należności, jaką ma zapłacić nabywca, a ceną nabycia pomniejszoną o kwotę podatku.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK