| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: prowadzenie wykazu audytorów byłoby za drogie

MF: prowadzenie wykazu audytorów byłoby za drogie

Ministerstwo Finansów nie utworzy wykazu osób, które mogą przeprowadzać audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, gdyż wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami administracyjnymi.

Resort finansów odpowiedział na interpelację poselską (nr 14761) dotyczącą obecnych regulacji prawnych, statusu i przyszłych rozstrzygnięć legislacyjnych dotyczących audytu wewnętrznego.

Zgodnie z wyjaśnieniami MF, wykonywanie zawodu audytora wewnętrznego uzależnione jest od spełnienia wymagań określonych ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240), która obowiązuje od początku tego roku.

Przepisy tej ustawy rozszerzyły krąg uprawnionych do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego, umożliwiając prowadzenie audytu wewnętrznego osobom legitymującym się odpowiednim doświadczeniem zawodowym oraz wykształceniem o charakterze podyplomowym.

Ustawa nie daje jednak ministrowi finansów uprawnień do prowadzenia wykazu osób, które z racji spełnionych wymogów, mogą być audytorem wewnętrznym/usługodawcą. Poza tym, z uwagi na różnorodny charakter uprawnień, które dają możliwość prowadzenia audytu wewnętrznego (certyfikaty międzynarodowe, uprawnienia biegłego rewidenta, praktyka audytorska wraz z wykształceniem), prowadzenie takiego wykazu obarczone byłoby znacznymi kosztami administracyjnymi.

Według MF, narzędziem uprawniającym ministra finansów do sprawdzenia, czy proces rekrutacji do zawodu audytora wewnętrznego przebiega prawidłowo, jest dokonywana ocena zgodności prowadzenia audytu wewnętrznego z wymogami określonymi w: ustawie o finansach publicznych, rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy, a także wytycznych określonych w Międzynarodowych Standardach Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego. Innym narzędziem służącym do monitorowania kwalifikacji, jakie posiadają osoby prowadzące audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, jest otrzymywana przez ministra finansów informacja jednostek o realizacji zadań z zakresu audytu wewnętrznego w roku poprzednim, której jednym z elementów są szczegółowe dane o zatrudnieniu audytorów w danej jednostce, w tym w zakresie posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK