| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF: prowadzenie wykazu audytorów byłoby za drogie

MF: prowadzenie wykazu audytorów byłoby za drogie

Ministerstwo Finansów nie utworzy wykazu osób, które mogą przeprowadzać audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, gdyż wiązałoby się to ze zbyt wysokimi kosztami administracyjnymi.

Resort finansów odpowiedział na interpelację poselską (nr 14761) dotyczącą obecnych regulacji prawnych, statusu i przyszłych rozstrzygnięć legislacyjnych dotyczących audytu wewnętrznego.

Zgodnie z wyjaśnieniami MF, wykonywanie zawodu audytora wewnętrznego uzależnione jest od spełnienia wymagań określonych ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240), która obowiązuje od początku tego roku.

Przepisy tej ustawy rozszerzyły krąg uprawnionych do wykonywania zawodu audytora wewnętrznego, umożliwiając prowadzenie audytu wewnętrznego osobom legitymującym się odpowiednim doświadczeniem zawodowym oraz wykształceniem o charakterze podyplomowym.

Ustawa nie daje jednak ministrowi finansów uprawnień do prowadzenia wykazu osób, które z racji spełnionych wymogów, mogą być audytorem wewnętrznym/usługodawcą. Poza tym, z uwagi na różnorodny charakter uprawnień, które dają możliwość prowadzenia audytu wewnętrznego (certyfikaty międzynarodowe, uprawnienia biegłego rewidenta, praktyka audytorska wraz z wykształceniem), prowadzenie takiego wykazu obarczone byłoby znacznymi kosztami administracyjnymi.

Według MF, narzędziem uprawniającym ministra finansów do sprawdzenia, czy proces rekrutacji do zawodu audytora wewnętrznego przebiega prawidłowo, jest dokonywana ocena zgodności prowadzenia audytu wewnętrznego z wymogami określonymi w: ustawie o finansach publicznych, rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy, a także wytycznych określonych w Międzynarodowych Standardach Profesjonalnej Praktyki Audytu Wewnętrznego. Innym narzędziem służącym do monitorowania kwalifikacji, jakie posiadają osoby prowadzące audyt wewnętrzny w jednostkach sektora finansów publicznych, jest otrzymywana przez ministra finansów informacja jednostek o realizacji zadań z zakresu audytu wewnętrznego w roku poprzednim, której jednym z elementów są szczegółowe dane o zatrudnieniu audytorów w danej jednostce, w tym w zakresie posiadanych kwalifikacji zawodowych.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK