| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska: raport dotyczący stawek podatku VAT w UE

Komisja Europejska: raport dotyczący stawek podatku VAT w UE

Komisja Europejska opublikowała pod koniec kwietnia 2010 roku raport dotyczący stawek podatku VAT obowiązujących w państwach Unii Europejskiej. Dokument ten zawiera również informacje dotyczące zmian wysokości stawek podatkowych.

Zgodnie z obowiązującym w Unii Europejskiej przepisami dotyczącymi podatku VAT, państwa członkowskie zobowiązane są do wprowadzenia podstawowej stawki podatku VAT nie niższej niż 15%. Przepisy wspólnotowe regulują również zasady dotyczące wprowadzania przez państwa członkowskie stawek preferencyjnych i zwolnień w podatku VAT.

Ze względu na przyjęcie przez państwa członkowskie jedynie minimalnej stawki podatku VAT oraz występowanie odrębności w wysokości stawek preferencyjnych wynikających m.in. z warunków wynegocjowanych w procesie wstępowania do Unii Europejskiej, stawki na określone towary w Unii Europejskiej różnią się w poszczególny państwach. Komisja Europejska opublikowała na stronie internetowej informację dotyczącą obowiązujących w Unii Europejskiej stawek podatku VAT.

Zobacz: Raport w wersji anglojęzycznej

Katarzyna Szymańska

Asystent doradcy podatkowego

Taxways Sp. z o.o.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Jeznach

Przedsiębiorca z wieloletnim doświadczeniem na rynkach międzynarodowych. Inżynier mechanik, doktor ekonomii. W 1981 roku wyjechał z Polski. Przez długie lata mieszkał w Hamburgu i w Moskwie. Po około 10 latach pracy na odpowiedzialnych stanowiskach dla międzynarodowych korporacji (np. dyrektor przedstawicielstwa BMW w Moskwie), od ponad 25 lat prowadzi własne przedsiębiorstwa, kilku firm handlowych (w Niemczech, w Polsce i Rosji), a także firmę konsultacyjną z siedzibą w Moskwie. Po rosyjskim kryzysie walutowym 1998 musiał zamknąć większość swoich firm, ale obecnie jego przedsiębiorstwo znowu kwitnie. W ostatnich latach styl zarządzania firmą znacznie się zmienił. Zrezygnowano ze struktury hierarchicznej, współpraca opiera się na zaufaniu, wykorzystuje potencjał wszystkich pracowników. Po ponad 30 latach życia poza krajem mieszka obecnie w Warszawie. Swój czas zawodowy dzieli między pracę jako prezes spółki handlowej GERSO GmbH (Niemcy), która w ubiegłym roku świętowała swój 25-letni jubileusz, a pracę jako coach, mentor i inspirator. Jest autorem dwóch książek „Sztuka życia“ oraz „Szef, który ma czas“.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK