| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > MF nie pracuje nad zmianami w opodatkowaniu hazardu

MF nie pracuje nad zmianami w opodatkowaniu hazardu

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac zmierzających do zmiany zasady opodatkowania hazardu - poinformowała Sylwia Stelmachowska z wydziału prasowego resortu. O zmiany takie poprosiły wiceministra finansów Jacka Kapicę firmy bukmacherskie.

Z listem do Kapicy wystąpiło Stowarzyszenie Pracodawców i Pracowników Firm Bukmacherskich. Przedstawiło w nim propozycje zmian w ustawie o grach hazardowych. Według firm bukmacherskich celem zaproponowanych rozwiązań jest "eliminacja szarej strefy w internetowych zakładach bukmacherskich oraz stworzenie warunków do legalnego urządzania zakładów wzajemnych w internecie".

Stowarzyszenie zaproponowało m.in., by przyjąć zasady opodatkowania działalności bukmacherskiej, które będą "konkurencyjne bądź chociaż zbliżone" do rozwiązań obowiązujących w innych krajach Europy.

Zwróciło uwagę na niekorzystne propozycje opodatkowania zakładów bukmacherskich zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o grach hazardowych. Zgodnie z nim działalność bukmacherska w internecie ma być obciążona 12 proc. podatkiem liczonym od przychodów.

Stowarzyszenie sugeruje zmniejszenie tej stawki albo zmianę podstawy naliczania podatku z przychodowej na dochodową, przy jednoczesnym zwiększeniu stawki do 25 proc.

"Wprowadzenie postulowanych przez Stowarzyszenie rozwiązań legislacyjnych i systemowych nie tylko przyczyni się do ograniczenia szarej strefy w obszarze zakładów internetowych, ale także przyczyni się do zwiększenia wpływów budżetowych. Jednocześnie nowe warunki podatkowe działalności bukmacherskiej odwróciłyby wyraźną tendencję spadkową przychodów tej branży" - napisano w liście.

Sylwia Stelmachowska z MF zapewniła, że list zostanie rozpatrzony. "W Ministerstwie Finansów nie są obecnie prowadzone prace zmierzające do zmiany zasady opodatkowania podatkiem od gier działalności branży hazardowej, w tym również zakładów bukmacherskich" - zastrzegła.

Resort finansów poinformował, że 23 kwietnia br. wiceminister finansów Jacek Kapica spotkał się z przedstawicielami firm bukmacherskich, którzy wskazywali, że rozwiązania, które znalazły się w uchwalonej jesienią 2009 r. ustawie o grach hazardowych mają negatywne skutki dla sektora bukmacherów. Chodzi np. o podwyższenie o 2 proc. stawki podatku na takie usługi, co - według bukmacherów - zniechęca do urządzania zakładów.

Zdaniem resortu finansów podczas spotkania Stowarzyszenie przedstawiło jedynie propozycje obniżenia podatku od gier dotyczącego zakładów wzajemnych. W związku z tym MF poprosił o przedstawienie konkretnych uwag do obowiązujących przepisów. Efektem jest list, który wpłynął do ministerstwa 10 maja br. i zostanie rozpatrzony.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

GACH MIZIŃSKA Kancelaria prawna

Kancelaria GACH MIZIŃSKA spółka jawna to kancelaria specjalizująca się w doradztwie podatkowym oraz w doradztwie prawnym na rzecz przedsiębiorców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK