| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozszerzenie planu kont jednostek budżetowych - ewidencja funduszy unijnych

Rozszerzenie planu kont jednostek budżetowych - ewidencja funduszy unijnych

Plan kont jednostek budżetowych rozszerzy się o nowe konta. Służyć one będą do ewidencji i rozliczeń operacji dotyczących środków europejskich oraz sporządzania sprawozdania z wykonania wydatków budżetu środków europejskich.

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Rozporządzenie wprowadza odrębne konta księgowe w zakresie ewidencji środków pieniężnych, rozliczeń tych środków, dochodów i wydatków budżetu środków europejskich, jak również planu i zaangażowania środków europejskich.

Rozporządzenie wprowadza do planu kont jednostek budżetowych:

- Konto 137, które służyć będzie do ewidencji operacji pieniężnych dokonywanych na pomocniczym rachunku bankowym. Rachunek ten mogą otwierać państwowe jednostki budżetowe w Banku Gospodarstwa Krajowego. Na konto to mogą być przelewane środki przeznaczone m.in. na sfinansowanie płatności dotyczących w szczególności: umów zleceń, kosztów delegacji, płatności walutowych, a także środków pieniężnych przeznaczonych na współfinansowanie.

- Konto 227, które służyć będzie do ewidencji i rozliczeń środków europejskich. Będzie ono funkcjonować analogicznie jak konto 223. Na koncie 227 należało będzie także ujmować kwotę zobowiązań (państwowych jednostek budżetowych) wobec odbiorców (wykonawców) uregulowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Nowe przepisy mają na celu ułatwić jednostkom budżetowym sporządzanie sprawozdań z wykonania planu wydatków budżetu środków europejskich (RB-28UE). Obowiązek ich tworzenia przez jednostki, które są dysponentami środków budżetu państwa, wynika z rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej.

Natomiast w jednostkach samorządu terytorialnego ewidencja operacji związanych z przepływem środków europejskich będzie odbywała się na dotychczasowych zasadach. Zgodnie bowiem z przepisami ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego dotacje celowe z budżetu państwa (współfinansowanie), a także środki pochodzące z budżetu Unii Europejskiej zalicza się do dochodów tych jednostek.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK