| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Polska wygrała z KE spór o VAT od aut z zagranicy

Polska wygrała z KE spór o VAT od aut z zagranicy

Trybunał Sprawiedliwości UE odrzucił pozew Komisji Europejskiej przeciwko Polsce ws. wliczania akcyzy do podstawy podatku VAT od aut sprowadzanych z zagranicy. To pierwsza wygrana przez Polskę sprawa wytoczona przez KE o naruszenie unijnych przepisów.

Polska odrzuciła też analogie do podatku duńskiego, przypominając, że tam opłata rejestracyjna podlegała zapłacie w chwili zgłoszenia pojazdu do rejestracji w Danii, a przesłanką powstania obowiązku uiszczenia opłaty była pierwsza rejestracja na duńskim terytorium.

Trybunał przyznał rację Polsce.

"Przepisy ustawy z 2004 r. dotyczące powstania omawianego obowiązku podatkowego nie zawierają, w odniesieniu do sprzedaży samochodu w Polsce lub importu, żadnej wzmianki o jego rejestracji" - podkreślili sędziowie, odrzucając w pełni argumentację KE. "Komisja błędnie utrzymuje, że sporna opłata jest praktycznie identyczna z duńską opłatą rejestracyjną" - dodali.

Oddalając skargę KE, Trybunał obarczył ją kosztami postępowania jako stronę przegraną.

Ta sprawa, istotna z punktu widzenia dochodów do budżetu państwa, jest pierwszą wygraną przez Polskę od czasu wejścia do UE sprawą skierowaną do Trybunału przez KE za brak wdrożenia lub uchybienia we wdrażaniu unijnego prawa i zobowiązań. Dotąd Polska przegrała siedem takich spraw.

Postępowanie KE trwało od 2006 r.; skarga wpłynęła do Trybunału w ub.r.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski powiedział, że orzeczenie jest ważne z dwóch powodów; prestiżu i kosztów finansowych. "Wygrana zwiększa naszą reputację na arenie międzynarodowej, bo sprawa nie dotyczyła sporu polskiego fiskusa z podatnikiem, ale Komisją Europejską" - podkreślił.

Dodał, że orzeczenie korzystne dla Komisji mogłoby mieć "znaczące" skutki dla naszego budżetu, poza tym spowodowałoby konieczność "biurokratycznej obsługi" przez fiskusa tysięcy wniosków o zwrot podatku.

Wiceminister poinformował, że wiele takich wniosków już do organów skarbowych trafiło. "Zostaną one odrzucone. W naszym prawie nie ma podstaw do zwrotu, poza tym okazało się, że nasze przepisy nie budzą wątpliwości, jeśli chodzi o zgodność z regulacjami unijnymi" - wyjaśnił.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK