| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie z podatku podarków dla długoletnich małżonków

Zwolnienie z podatku podarków dla długoletnich małżonków

Gminy honorują mieszkających na swoim terenie małżonków o długoletnim pożyciu i przekazują im symboliczne upominki. Są one jednak opodatkowane. Resort finansów rozważy wprowadzenie zwolnień od takich prezentów.

Z interpelacją w tej sprawie wystąpił do resortu finansów poseł Witold Namyślak z PO. Napisał, że z propozycją zwolnienia z podatku świadczeń z tytułu nadania "Medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" zwrócił się do niego wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.

Poseł wyjaśnił, że wraz z medalem gmina przekazuje takim osobom różnego rodzaju upominki, które zgodnie z obowiązującym prawem, muszą zostać uwzględnione w rozliczaniu podatkowym. "Są to upominki symboliczne, które mogą, mimo wszystko, obciążać budżety domowe osób najstarszych (...) Czy możliwe jest zwolnienie z podatku dochodowego otrzymanych świadczeń rzeczowych z tytułu nadania "Medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie"" - pytał.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski przyznał w odpowiedzi na interpelację, że ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia od podatku wartości upominków otrzymywanych od władz samorządowych z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego.

Dlatego wartość takich świadczeń stanowi dla podatników przychód podlegający opodatkowaniu. Jednostki samorządu terytorialnego muszą w takim przypadku wystawić podatnikom i właściwym dla nich urzędom skarbowym informację PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu z innych źródeł.

"Pragnę zapewnić (...) iż postulat rozszerzenia katalogu zwolnień przedmiotowych o zwolnienie świadczeń otrzymywanych z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego zostanie rozważony podczas prac nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - zadeklarował wiceminister Grabowski.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »