| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie z podatku podarków dla długoletnich małżonków

Zwolnienie z podatku podarków dla długoletnich małżonków

Gminy honorują mieszkających na swoim terenie małżonków o długoletnim pożyciu i przekazują im symboliczne upominki. Są one jednak opodatkowane. Resort finansów rozważy wprowadzenie zwolnień od takich prezentów.

Z interpelacją w tej sprawie wystąpił do resortu finansów poseł Witold Namyślak z PO. Napisał, że z propozycją zwolnienia z podatku świadczeń z tytułu nadania "Medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie" zwrócił się do niego wójt gminy Nowa Wieś Lęborska.

Poseł wyjaśnił, że wraz z medalem gmina przekazuje takim osobom różnego rodzaju upominki, które zgodnie z obowiązującym prawem, muszą zostać uwzględnione w rozliczaniu podatkowym. "Są to upominki symboliczne, które mogą, mimo wszystko, obciążać budżety domowe osób najstarszych (...) Czy możliwe jest zwolnienie z podatku dochodowego otrzymanych świadczeń rzeczowych z tytułu nadania "Medalu Za Długoletnie Pożycie Małżeńskie"" - pytał.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski przyznał w odpowiedzi na interpelację, że ustawa o PIT nie przewiduje zwolnienia od podatku wartości upominków otrzymywanych od władz samorządowych z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego.

Dlatego wartość takich świadczeń stanowi dla podatników przychód podlegający opodatkowaniu. Jednostki samorządu terytorialnego muszą w takim przypadku wystawić podatnikom i właściwym dla nich urzędom skarbowym informację PIT-8C o wysokości uzyskanego przychodu z innych źródeł.

"Pragnę zapewnić (...) iż postulat rozszerzenia katalogu zwolnień przedmiotowych o zwolnienie świadczeń otrzymywanych z tytułu długoletniego pożycia małżeńskiego zostanie rozważony podczas prac nad nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych" - zadeklarował wiceminister Grabowski.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK