| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sejm odrzucił większość poprawek do ustawy o doradztwie podatkowym

Sejm odrzucił większość poprawek do ustawy o doradztwie podatkowym

Sejm odrzucił wczoraj większość senackich poprawek do nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym. Ustawa pozwala doradcom m.in. reklamować swoje usługi, daje też ochronę ich tajemnicy zawodowej.

Sejm opowiedział się m.in. przeciw poprawce, która miała zmienić warunki prowadzenia doradztwa podatkowego przez spółki kapitałowe, organizacje zawodowe oraz spółdzielnie, stowarzyszenia i izby gospodarcze.

Według Senatu, podmioty te powinny wykonywać doradztwo podatkowe także przez adwokatów, a nie tylko przez doradców podatkowych, biegłych rewidentów i radców prawnych - jak przewiduje nowelizacja w wersji uchwalonej przez Sejm. Ponadto poprawka Senatu przewidywała, że przedstawiciele tych korporacji nie musieliby być zatrudnieni w spółkach doradztwa podatkowego.

Poprawce tej sprzeciwiło się Ministerstwo Finansów. Resort argumentował m.in., że do listy przedstawicieli korporacji zawodowych, którzy muszą być zatrudnieni w firmach doradztwa podatkowego nie wpisano adwokatów, bowiem ci mogą być zatrudnieni tylko w kancelarii adwokackiej.

Zdaniem MF zatrudnienie w spółkach doradztwa podatkowego jest konieczne. Dzięki temu świadczą one usługi we własnym imieniu, a nie zlecają innym - kancelariom doradztwa podatkowego, radcom prawnym czy adwokatom. Według MF, w takim przypadku klient miałby problem ze stwierdzeniem, kto odpowiada za ewentualne szkody związane z błędnym prowadzeniem sprawy.

Sejm pozytywnie zaopiniował kilka poprawek legislacyjnych, które nie powodują jednak zmian merytorycznych w ustawie.

Celem nowelizacji jest dostosowanie polskiego prawa do wspólnotowej dyrektywy tzw. usługowej. Przewiduje ona, że doradcy będą mogli prowadzić inną niż doradcza działalność gospodarczą. Będą też mogli reklamować swoje usługi, co dotychczas było zakazane. Reklama będzie musiała być zgodna z zasadami etyki zawodowej, np. nie będzie mogła dyskredytować innych doradców. Za przekroczenie zasad etyki doradcy będzie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna.

Rozszerzone zostały kompetencje doradców podatkowych. Poza sprawami podatkowymi, będą oni mogli prowadzić również sprawy celne oraz dotyczące egzekucji administracyjnej.

Doradca, który nie wykupi ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z wykonywaną działalnością, może stracić prawo świadczenia usług. Gdyby prowadził już działalność w innym państwie unijnym, to wykupione przez niego ubezpieczenie byłoby równoważne z ubezpieczeniem zawieranym w tym kraju członkowskim. Gdyby jego zakres był mniejszy, doradca będzie musiał zawrzeć umowę uzupełniającą.

Przewodniczący Krajowej Rady Doradców Podatkowych Tomasz Michalik powiedział PAP, że nowelizacja zawiera wiele pożądanych zmian - oczekiwanych zarówno przez środowisko doradców podatkowych, ale także w znaczący sposób podnoszących poziom ochrony ich klientów. Wskazał m.in. na wprowadzoną przez Sejm poprawkę w kodeksie postępowania karnego, która zrównuje ochronę tajemnicy zawodowej doradcy podatkowego z ochroną przysługującą radcom prawnym i adwokatom.

"To zupełnie fundamentalne zagadnienie. Nowa dyrektywa usługowa i ustawa o usługach profesjonalnych przewiduje bowiem możliwość tworzenia tzw. spółek multidyscyplinarnych przez adwokatów, radców i doradców podatkowych. Gdyby ochrona tajemnicy doradców była mniejsza, to realizacja koncepcji takich spółek stanęłaby pod znakiem zapytania" - powiedział. Dodał, że zgodnie z nowymi przepisami doradcę podatkowego z obowiązku zachowania tajemnicy zawodowej będzie mógł zwolnić jedynie sąd, a nie prokurator, jak jest teraz.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Teraz czeka na podpis pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu Bronisława Komorowskiego.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bielińska-Piechota

Ekspert ds. Kadr i Płac

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK