| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gibraltar przedstawił nową ustawę CIT

Gibraltar przedstawił nową ustawę CIT

W czerwcu rząd Gibraltaru przedstawił nową ustawę o podatku dochodowym, która wprowadza nowy system podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2011 r.

Prace i dyskusje nad reformą podatku CIT na Gibraltarze trwały wiele lat ze względu na wątpliwości Komisji Europejskiej co do zgodności z prawem proponowanych reform. W grudniu 2008 r. ETS wydał orzeczenie korzystne dla Gibraltaru, zezwalające na kontynuację reform i zastąpienie obecnego systemu podatkowego nowym do końca 2010 r.

W związku z negocjacjami prowadzonymi przez rząd Gibraltaru z KE, Gibraltar został zmuszony do usunięcia ze swojego systemu podatkowego elementów charakterystycznych dla jurysdykcji offshore. W 2005 r. Gibraltar zlikwidował system spółek „uprawnionych”, co przyczyniło się do utraty wpływów budżetowych w wysokości 1,5 mln GIP rocznie. Spółki uprawnione płaciły podatki CIT według stawek indywidualnie wynegocjowanych pomiędzy rządem a daną spółką, między 0 a 35% (choć zazwyczaj wynegocjowane stawki wahały się pomiędzy 5 a 10%).

Jako środek przejściowy, 80 uprawnionych spółek z siedzibą na Gibraltarze zostało poddanych reżimowi wyłączenia (spółki te zamiast podatku CIT stanowiącego określony procent podstawy opodatkowania płacą opłatę roczną). Jednak w czerwcu ujawniono, że związku z tym, że Komisja Europejska uznała, że reżim wyłączenia narusza wspólnotowe przepisy o pomocy publicznej, reżim ten musi zostać usunięty do końca 2010 r.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Poland

Accace wywodzi się z Europy Środkowo-Wschodniej. Naszymi założycielami są przedsiębiorcy, którzy podjęli się zaoferowania klientom usług najwyższej jakości, w rozsądnych cenach, wykonywanych przez wykwalifikowanych profesjonalistów. Przez lata Accace stał się jedną z najbardziej dynamicznych firm outsourcingowych i doradczych w regionie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »