| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gibraltar przedstawił nową ustawę CIT

Gibraltar przedstawił nową ustawę CIT

W czerwcu rząd Gibraltaru przedstawił nową ustawę o podatku dochodowym, która wprowadza nowy system podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2011 r.

Prace i dyskusje nad reformą podatku CIT na Gibraltarze trwały wiele lat ze względu na wątpliwości Komisji Europejskiej co do zgodności z prawem proponowanych reform. W grudniu 2008 r. ETS wydał orzeczenie korzystne dla Gibraltaru, zezwalające na kontynuację reform i zastąpienie obecnego systemu podatkowego nowym do końca 2010 r.

W związku z negocjacjami prowadzonymi przez rząd Gibraltaru z KE, Gibraltar został zmuszony do usunięcia ze swojego systemu podatkowego elementów charakterystycznych dla jurysdykcji offshore. W 2005 r. Gibraltar zlikwidował system spółek „uprawnionych”, co przyczyniło się do utraty wpływów budżetowych w wysokości 1,5 mln GIP rocznie. Spółki uprawnione płaciły podatki CIT według stawek indywidualnie wynegocjowanych pomiędzy rządem a daną spółką, między 0 a 35% (choć zazwyczaj wynegocjowane stawki wahały się pomiędzy 5 a 10%).

Jako środek przejściowy, 80 uprawnionych spółek z siedzibą na Gibraltarze zostało poddanych reżimowi wyłączenia (spółki te zamiast podatku CIT stanowiącego określony procent podstawy opodatkowania płacą opłatę roczną). Jednak w czerwcu ujawniono, że związku z tym, że Komisja Europejska uznała, że reżim wyłączenia narusza wspólnotowe przepisy o pomocy publicznej, reżim ten musi zostać usunięty do końca 2010 r.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Coris Lex Services sp. z o. o.

Ubezpieczenia ochrony prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK