| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Gibraltar przedstawił nową ustawę CIT

Gibraltar przedstawił nową ustawę CIT

W czerwcu rząd Gibraltaru przedstawił nową ustawę o podatku dochodowym, która wprowadza nowy system podatku dochodowego od osób prawnych od 1 stycznia 2011 r.

Prace i dyskusje nad reformą podatku CIT na Gibraltarze trwały wiele lat ze względu na wątpliwości Komisji Europejskiej co do zgodności z prawem proponowanych reform. W grudniu 2008 r. ETS wydał orzeczenie korzystne dla Gibraltaru, zezwalające na kontynuację reform i zastąpienie obecnego systemu podatkowego nowym do końca 2010 r.

W związku z negocjacjami prowadzonymi przez rząd Gibraltaru z KE, Gibraltar został zmuszony do usunięcia ze swojego systemu podatkowego elementów charakterystycznych dla jurysdykcji offshore. W 2005 r. Gibraltar zlikwidował system spółek „uprawnionych”, co przyczyniło się do utraty wpływów budżetowych w wysokości 1,5 mln GIP rocznie. Spółki uprawnione płaciły podatki CIT według stawek indywidualnie wynegocjowanych pomiędzy rządem a daną spółką, między 0 a 35% (choć zazwyczaj wynegocjowane stawki wahały się pomiędzy 5 a 10%).

Jako środek przejściowy, 80 uprawnionych spółek z siedzibą na Gibraltarze zostało poddanych reżimowi wyłączenia (spółki te zamiast podatku CIT stanowiącego określony procent podstawy opodatkowania płacą opłatę roczną). Jednak w czerwcu ujawniono, że związku z tym, że Komisja Europejska uznała, że reżim wyłączenia narusza wspólnotowe przepisy o pomocy publicznej, reżim ten musi zostać usunięty do końca 2010 r.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

reklama

Źródło:

Tax Care

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dr n.prawnych Roman Ziembiński

Od ponad 20 lat doradza i asystuje w prowadzeniu postępowań upadłościowych i naprawczych oraz przejmuje tymczasowy zarząd kryzysowy w wielu firmach krajowych i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »