| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Faktury wysyłane e-mailem są legalne

Faktury wysyłane e-mailem są legalne

Fiskus konsekwentnie utrudnia życie przedsiębiorcom i uniemożliwia im wysyłanie faktur za pomocą e-maila – zauważa Business Centre Club.

Teoretycznie można wysyłać faktury elektroniczne, ale muszą one być opatrzone tzw. podpisem elektronicznym. Problem w tym, że jego koszt jest nie do udźwignięcia przez większość małych i mikro firm.

Wydawało się, że korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z maja tego roku orzekający, że wysyłanie faktur bez podpisu elektronicznego e-mailem jest zgodne z przepisami, rozwiąże tę patową sytuację. Jednak Ministerstwo Finansów nadal obstaje przy swoim i zmusza firmy, aby - nie mając podpisu elektronicznego - przysyłały faktury zwykłą pocztą. Urzędnicy twierdzą, że wyrok NSA odnosi się wyłącznie do tego podatnika, któremu udało się go wywalczyć, a nie do wszystkich przedsiębiorców.

Postawa fiskusa w tej kwestii dziwi o tyle, że od przyszłego roku wszystkie rodzaje zeznań podatkowych, jak również ich korekty, będzie można składać w formie elektronicznej bez konieczności ich potwierdzania podpisem elektronicznym. Skoro jest to możliwe dla rozliczeń PIT, dlaczego nie udaje się w przypadku firmowych faktur?

Ekspert BCC i były wiceminister finansów Mirosław Barszcz radzi właścicielom firm, aby składali wnioski do izb skarbowych o interpretację przepisów i nakłaniali posłów do wnoszenia interpelacji w tej sprawie. Jeśli to nie poskutkuje, przedsiębiorcy powinni kierować sprawy do sądu.

BCC apeluje również do Ministerstwa Finansów o przeprowadzenie zmian legislacyjnych w zakresie e-faktur. Zgodnie z ubiegłorocznym raportem Komisji Europejskiej dotyczącym usuwania barier biurokratycznych, rozpowszechnienie używania faktur elektronicznych ma być jednym z podstawowych zadań państw członkowskich. Mimo tego, że w UE trwają prace nad stosowną zmianą przepisów, warto zauważyć, że przepisy unijne już obecnie dają państwom członkowskim możliwość znacznego złagodzenia zasad wystawiania i przesyłania faktur e-mailem. Ułatwienie i rozpowszechnienie stosowania e-faktur zależy więc wyłącznie od dobrej woli ministra finansów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK