| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Faktury wysyłane e-mailem są legalne

Faktury wysyłane e-mailem są legalne

Fiskus konsekwentnie utrudnia życie przedsiębiorcom i uniemożliwia im wysyłanie faktur za pomocą e-maila – zauważa Business Centre Club.

Teoretycznie można wysyłać faktury elektroniczne, ale muszą one być opatrzone tzw. podpisem elektronicznym. Problem w tym, że jego koszt jest nie do udźwignięcia przez większość małych i mikro firm.

Wydawało się, że korzystny wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z maja tego roku orzekający, że wysyłanie faktur bez podpisu elektronicznego e-mailem jest zgodne z przepisami, rozwiąże tę patową sytuację. Jednak Ministerstwo Finansów nadal obstaje przy swoim i zmusza firmy, aby - nie mając podpisu elektronicznego - przysyłały faktury zwykłą pocztą. Urzędnicy twierdzą, że wyrok NSA odnosi się wyłącznie do tego podatnika, któremu udało się go wywalczyć, a nie do wszystkich przedsiębiorców.

Postawa fiskusa w tej kwestii dziwi o tyle, że od przyszłego roku wszystkie rodzaje zeznań podatkowych, jak również ich korekty, będzie można składać w formie elektronicznej bez konieczności ich potwierdzania podpisem elektronicznym. Skoro jest to możliwe dla rozliczeń PIT, dlaczego nie udaje się w przypadku firmowych faktur?

Ekspert BCC i były wiceminister finansów Mirosław Barszcz radzi właścicielom firm, aby składali wnioski do izb skarbowych o interpretację przepisów i nakłaniali posłów do wnoszenia interpelacji w tej sprawie. Jeśli to nie poskutkuje, przedsiębiorcy powinni kierować sprawy do sądu.

BCC apeluje również do Ministerstwa Finansów o przeprowadzenie zmian legislacyjnych w zakresie e-faktur. Zgodnie z ubiegłorocznym raportem Komisji Europejskiej dotyczącym usuwania barier biurokratycznych, rozpowszechnienie używania faktur elektronicznych ma być jednym z podstawowych zadań państw członkowskich. Mimo tego, że w UE trwają prace nad stosowną zmianą przepisów, warto zauważyć, że przepisy unijne już obecnie dają państwom członkowskim możliwość znacznego złagodzenia zasad wystawiania i przesyłania faktur e-mailem. Ułatwienie i rozpowszechnienie stosowania e-faktur zależy więc wyłącznie od dobrej woli ministra finansów.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BSWW Legal & Tax

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »