| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Pożyczki dla przedsiębiorców poszkodowanych przez powódź

Przedsiębiorcy poszkodowani przez powódź w maju i czerwcu 2010 r. będą mogli zaciągnąć pożyczkę na preferencyjnych warunkach w wysokości do 50 tysięcy złotych. Kwota pożyczki, pod warunkiem wydania jej na odtworzenie majątku trwałego i obrotowego ma być umarzana.

19 lipca wpłynął do Sejmu projekt ustawy o wspieraniu przedsiębiorców dotkniętych skutkami powodzi z maja i czerwca 2010 r. Zakłada on m.in. wsparcie w wysokości do 50 tys. złotych w formie pożyczki dla właścicieli małych firm, które ucierpiały z powodu powodzi. Pomoc ma być skierowana do małych firm, zatrudniających do 50 osób (rodzinne sklepy, warsztaty usługowe itp.).

Zgodnie z zapisami ustawy kwota pożyczki nie może przekraczać różnicy między wysokością poniesionych szkód a wysokością odszkodowania określoną w umowie ubezpieczenia przedsiębiorstwa od następstw klęsk żywiołowych posiadanej w dniu wystąpienia powodzi.

Przepisy projektowanej ustawy skierowane są do firm "prowadzących działalność gospodarczą wytwórczą, usługową lub handlową". Objęte są nią też m.in. gospodarstwa agroturystyczne. O pożyczkę mogą wystąpić te przedsiębiorstwa, które przed tegoroczną powodzią nie były w stanie upadłości.

Pożyczka wykorzystana zgodnie z celem ustawy, czyli na odtworzenie majątku trwałego i obrotowego ma być automatycznie umarzana. Tylko niektórzy z przedsiębiorców będą musieli spłacić część pożyczki w okresie 3 lata od zawarcia umowy.

Zabezpieczeniem pożyczki będzie weksel in blanco.

Projekt obejmuje również przypadki poniesienia szkody w wyniku osunięć ziemi wywołanych opadami atmosferycznymi, które miały miejsce w maju i czerwcu 2010 r.

Ustawa zacznie prawdopodobnie obowiązywać dopiero na jesieni, bowiem wymaga notyfikowania Komisji Europejskiej.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK