| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pracodawcy chcą 7-proc. VAT na komercyjne usługi medyczne

Pracodawcy chcą 7-proc. VAT na komercyjne usługi medyczne

Pracodawcy RP postulują, by razem z kasami fiskalnymi, które od maja 2011 r. mają być obowiązkowe w gabinetach lekarskich wprowadzić 7-proc. podatek VAT od usług zdrowotnych, finansowanych ze środków prywatnych.

Pracodawcy RP (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) przekonują, że wprowadzenie VAT-u na prywatne usługi medyczne będzie dla lekarzy "zachętą" do ujawniania dochodu.

"Ochrona zdrowia jest zwolniona z VAT-u, przynajmniej tak to funkcjonuje w sensie prawnym w Polsce i większości krajów europejskich. To ma bardzo poważne konsekwencje dla funkcjonowania systemu, no bo każda inwestycja w ochronę zdrowia jest z definicji 7 czy 22 proc. droższa niż inwestycja w inne sektory (...) wszystko jest droższe o VAT, którego nie można odliczyć" - przekonywał podczas konferencji prasowej ekspert ds. ochrony zdrowia Pracodawców RP Robert Mołdach.

"Te siedem procent jest dla wszystkich niezmiernie istotne - płaciliby je - trzeba powiedzieć sobie jasno - pacjenci prywatni, czyli np. za wizytę u lekarza nie sto, a sto siedem złotych. Dla tych pacjentów, którzy decydują się na wizytę prywatną, ta różnica nie ma większego znaczenia. Natomiast te siedem złotych zebrane w skali działalności przedsiębiorstw medycznych to są kapitalne pieniądze, które składają się na ok. miliard złotych, który wpłynąłby do systemu" - mówił Mołdach.

Wskazywał też, że samo wprowadzenia kas fiskalnych bez VAT-u może spowodować, że nie wszystkie usługi medyczne będą rejestrowane.

"Taksówkarz ma motywację do wydawania kwitka kasowego, bo odliczy sobie z tego swoje koszty - leasing samochodu, VAT od paliwa - to jest dla niego premia, motywator, żeby być uczciwym" - mówił Mołdach, dodając, że takiej motywacji nie będzie w ochronie zdrowia, gdzie i tak "dość powszechnie mówi się o tym, że istnieje pewien obrót gospodarczy, który nie jest ewidencjonowany".

Pracodawcy RP liczą na to, że ich postulatem zainteresuje się Ministerstwo Zdrowia, które - jak oczekują - jak najszybciej rozpocznie rozmowy w tej sprawie z ministrem finansów.

Podczas środowej konferencji Pracodawcy RP zaprotestowali też przeciwko planowi finansowemu NFZ na 2011 r., który zakłada obniżenie finansowania w szeregu województw. Plan przewiduje, że na świadczenia medyczne w 2011 r. roku Fundusz przeznaczy ponad 56,6 mld zł.

Najwięcej pieniędzy trafi do oddziałów: mazowieckiego (ponad 8,3 mld zł), śląskiego (ponad 6,8 mld zł) i wielkopolskiego (ponad 4,9 mld zł). Najmniej środków otrzymają województwa: lubuskie (ponad 1,4 mld zł), opolskie (ponad 1,4 mld zł), podlaskie (ponad 1,7 mld zł), warmińsko-mazurskie (ponad 1,9 mld zł), świętokrzyskie (ponad 1,9 mld zł).

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Prawnik w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego Kancelarii Mariański Group w Łodzi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »