| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zaproponowane przez resort finansów zmiany w ustawach o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, które dostosują ich przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Posłowie nie mieli do projektu żadnych merytorycznych uwag. Zgodzili się na wprowadzenie drobnych poprawek redakcyjnych zasugerowanych przez biuro legislacyjne.

Nowelizacja jest związana ze zmianą przepisów dotyczących Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). 1 stycznia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza nową klasyfikację PKWiU.

Obecną klasyfikację należy stosować - do celów opodatkowania PIT, CIT i zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej - do końca 31 grudnia 2010 r.

"Zmianie podlegają te przepisy wskazanych ustaw, które obecnie w swej treści odwołują się do klasyfikacji PKWiU z 1997 r. Po wejściu w życie przedmiotowego projektu zmienione przepisy będą odwoływać się do nowo wprowadzonej klasyfikacji PKWiU z 2008 r. Najistotniejszym założeniem projektu jest, aby wejście w życie nowych przepisów nie wpłynęło w żaden sposób na zmianę statusu prawnopodatkowego podatników" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

Resort finansów podkreśla, że celem zmian jest jedynie przyporządkowanie nowych symboli i nazw z nowej PKWiU, bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych.

Partner w firmie doradczej KPMG Dariusz Malinowski wyjaśnił, że klasyfikacje PKWiU stosuje się np. przy określaniu rodzajów usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, czy kartą podatkową. Stawka podatku zależy w tym przypadku od rodzaju świadczonych usług.

Źródło: PAP

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK