| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Dostosowaniem ustaw podatkowych do nowej PKWiU

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych pozytywnie zaopiniowała zaproponowane przez resort finansów zmiany w ustawach o PIT, CIT i podatku ryczałtowym, które dostosują ich przepisy do nowej Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług.

Posłowie nie mieli do projektu żadnych merytorycznych uwag. Zgodzili się na wprowadzenie drobnych poprawek redakcyjnych zasugerowanych przez biuro legislacyjne.

Nowelizacja jest związana ze zmianą przepisów dotyczących Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). 1 stycznia 2009 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów, które wprowadza nową klasyfikację PKWiU.

Obecną klasyfikację należy stosować - do celów opodatkowania PIT, CIT i zryczałtowanym podatkiem dochodowym w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz karty podatkowej - do końca 31 grudnia 2010 r.

"Zmianie podlegają te przepisy wskazanych ustaw, które obecnie w swej treści odwołują się do klasyfikacji PKWiU z 1997 r. Po wejściu w życie przedmiotowego projektu zmienione przepisy będą odwoływać się do nowo wprowadzonej klasyfikacji PKWiU z 2008 r. Najistotniejszym założeniem projektu jest, aby wejście w życie nowych przepisów nie wpłynęło w żaden sposób na zmianę statusu prawnopodatkowego podatników" - wyjaśnia Ministerstwo Finansów w uzasadnieniu do projektu.

Resort finansów podkreśla, że celem zmian jest jedynie przyporządkowanie nowych symboli i nazw z nowej PKWiU, bez merytorycznej zmiany przepisów podatkowych.

Partner w firmie doradczej KPMG Dariusz Malinowski wyjaśnił, że klasyfikacje PKWiU stosuje się np. przy określaniu rodzajów usług świadczonych w ramach działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, czy kartą podatkową. Stawka podatku zależy w tym przypadku od rodzaju świadczonych usług.

Źródło: PAP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »