| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > OECD zatwierdziła aktualizacje międzynarodowego prawa podatkowego

OECD zatwierdziła aktualizacje międzynarodowego prawa podatkowego

OECD zatwierdziła najnowszą wersję Modelowej Konwencji OECD w sprawie podatku od dochodu i majątku z 2010 r., jak również aktualizację Wytycznych OECD z 1995 r. w sprawie cen transferowych i Raportu OECD w sprawie przypisania zysków do zakładu z 2008 r. Aktualizacje są wynikiem wielu lat pracy nad poprawieniem tych podstawowych dokumentów OECD w zakresie międzynarodowego prawa podatkowego.

Najnowsza wersja Modelowej Konwencji OECD zawiera zmieniony art. 7, dotyczący zysków przedsiębiorstw, co stanowi zakończenie prac Komitetu ds. Podatkowych OECD w sprawie przypisania zysków do zakładów zagranicznych przedsiębiorstw. Zaktualizowana Konwencja zawiera również nowe przepisy, przyznające korzyści wynikające z umów podatkowych w odniesieniu do dochodu przedsiębiorstw zbiorowego inwestowania, a także przepisy umożliwiające stosowanie umów podatkowych do przedsiębiorstw będących własnością państwa ( z włączeniem państwowych funduszy majątkowych).

Tegoroczna aktualizacja Wytycznych OECD jest pierwszą zasadniczą aktualizacją od czasu ich opublikowania w 1995 r. Zawiera ona nowe, bardziej szczegółowe wytyczne co do sposobu przeprowadzania analiz porównawczych w celu porównania warunków transakcji dokonywanych pomiędzy podmiotami niezależnymi z warunkami transakcji między podmiotami zależnymi. Aktualizacja zawiera również nowe wytyczne co do sposobu wyboru właściwej metody ustalania cen transferowych w danych okolicznościach.

Raport OECD w sprawie przypisania zysków do zakładu, który został przyjęty w swojej pierwotnej formie w lipcu 2008 r., zawiera wskazówki dotyczące sposobu, w jaki zasada długości ramienia może znaleźć zastosowanie do określania zysków podlegających przypisaniu do zakładu zgodnie z art. 7 Modelowej Konwencji.

W celu całkowitej implementacji wniosków wynikających z Raportu, Komitet ds. Podatkowych OECD podjął  decyzję o opracowaniu nowej wersji art. 7, która została zawarta w Modelowej Konwencji z 2010 r. Komitet postanowił również opublikować aktualizację Raportu, w której nie zmieniono wniosków wynikających z Raportu z 2008 r., natomiast usunięto nieaktualne odniesienia i dostosowano treść Raportu do nowego brzmienia art. 7 Modelowej Konwencji i zaktualizowanych Wytycznych z 1995 r.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK