| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Badać mogą też audytorzy wewnętrzni

Badać mogą też audytorzy wewnętrzni

Audytu programów z funduszy strukturalnych dokonywać mogą biegli rewidenci, osoby posiadające międzynarodowe uprawnienia audytora wewnętrznego oraz osoby legitymujące się zaświadczeniem Ministerstwa Finansów o zdaniu egzaminu na audytora wewnętrznego.

Programy realizowane z funduszy unijnych nastręczają licznych problemów w toku ich realizacji. Jednym z nich jest kwestia, kto może być audytorem tych programów. Powstały wątpliwości, czy audytu mają dokonywać biegli rewidenci, czy mogą to również robić audytorzy wewnętrzni.

W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Gospodarki i Pracy (w piśmie nr DZF-III-9365-69-AK/05/1702), zmieniając wcześniejsze stanowisko w tej sprawie. W piśmie powołano się na dokument „Wnioski ekspertyzy nt. audytu zewnętrznego w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich” (SPO RZL), przekazany do wiadomości instytucji wdrażających ten program oraz dotychczasowe poradniki przygotowane przez Instytucję Zarządzającą.

Stwierdzono, że instytucja zarządzająca po przeprowadzeniu konsultacji z audytorami w Ministerstwie Gospodarki i Pracy podjęła decyzję o wprowadzeniu zmian do wytycznych w kwestii wyboru audytora. Podkreślono, że beneficjent powinien zapewnić odpowiednią jakość audytu poprzez zlecenie takiej usługi jednostkom zatrudniającym osoby o odpowiednich umiejętnościach w zakresie przeprowadzania audytu i wiedzy z zakresu funkcjonowania funduszy strukturalnych.

Przez podmioty (osoby) posiadające odpowiednie umiejętności w tym zakresie należy rozumieć podmioty uprawnione do badania sprawozdań finansowych w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy o biegłych rewidentach i ich samorządzie, osoby posiadające międzynarodowe uprawnienia audytora wewnętrznego oraz osoby posiadające zaświadczenie o zdaniu egzaminu na audytora wewnętrznego, wystawione przez Ministerstwo Finansów.

Odpowiednie zapisy mają być wprowadzone do zaktualizowanej wersji Poradnika dla beneficjentów oraz Wytycznych dla instytucji uczestniczących w realizacji SPO RZL. – To jest zupełnie inny rodzaj badania niż badanie sprawozdań finansowych i audytorzy wewnętrzni mają lepsze kwalifikacje niż biegli rewidenci – podkreślił Rafał Krzemień, członek zarządu Stowarzyszenia Audytorów Wewnętrznych (IIA).

Joanna Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK