| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zaległe alimenty zwolnione z podatku

Zaległe alimenty zwolnione z podatku

Dochód uzyskany z tytułu otrzymanych zaległych alimentów, który przekracza miesięczny limit w wysokości 700 zł, korzysta ze zwolnienia w PIT.

- na rzecz dzieci, które nie ukończyły 25 roku życia, oraz dzieci bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymują zasiłek pielęgnacyjny,

- na rzecz innych osób niż wymienione w lit. a), zasądzone przez sąd, do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie 700 zł.

Ustawodawca wskazał na dwa warunki zwolnienia, które muszą być spełnione łącznie:

- alimenty muszą być zasądzone przez sąd,

- ich wysokość nie może przekraczać miesięcznie 700 zł.

Gdy podatnik otrzymuje w jednym miesiącu kwoty należne za kilka miesięcy bądź lat, a w orzeczeniu sądu przyznano alimenty w wysokości przekraczającej 700 zł miesięcznie, to przychodem z tytułu alimentów - podlegającym opodatkowaniu - jest nadwyżka pomiędzy kwotą 700 zł miesięcznie, tj. kwotą alimentów zwolnioną z podatku dochodowego na mocy art. 21 ust. 1 pkt 127 ustawy o PIT a kwotą alimentów miesięcznych zasądzonych przez sąd. Bez znaczenia dla celów podatkowych jest fakt skumulowania ich wypłaty, bowiem podstawę opodatkowania dochodu z tego tytułu stanowi nadwyżka należnych za każdy miesiąc alimentów ponad kwotę 700 zł.

W konsekwencji warszawska izba skarbowa uznała, że dochód uzyskany przez podatniczkę w 2009 r. z tytułu otrzymanych zaległych alimentów w wysokości 150 zł miesięcznie należnych za lata 2004 - 2008 korzysta ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 127 lit. b) ustawy o PIT. Nie ma też obowiżaku do wykazania tego dochodu w zeznaniu podatkowym i zapłacenia podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodu uzyskanego w 2009 r.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 lipca 2010 r., nr IPPB2/415-312/10-2/AS.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Flota Auto Biznes

FlotaAutoBiznes to motoryzacyjno-biznesowe czasopismo poświęcone zagadnieniom związanym z zarządzaniem samochodami w przedsiębiorstwach. Magazyn ukazuje się co dwa miesiące.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK