| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rejestracja spółki z o.o. będzie możliwa przez internet

Rejestracja spółki z o.o. będzie możliwa przez internet

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad projektem nowelizacji kodeksu spółek handlowych, który umożliwi zakładanie spółki z o.o. przez internet.

W ocenie Krajowej Izby Gospodarczej (KIG)  projekt autorstwa Ministerstwa Sprawiedliwości nowelizacji ustawy kodeks spółek handlowych wprowadzający możliwość założenia przez internet spółki z ograniczoną odpowiedzialnością współgra z pracami Ministerstwa Gospodarki, dotyczącymi wprowadzenia internetowego systemu umożliwiającego rejestrację działalności gospodarczej przez osoby fizyczne.

Według KIG ważne jest, aby wniosek o zarejestrowania spółki z o.o. składany drogą elektroniczną nie był opatrzony certyfikowanym podpisem elektronicznym, o którym mowa w art. 78 § 2 Kodeksu cywilnego oraz art. 5 ust. 1 ustawy o podpisie elektronicznym (art. 157 § 3). Tylko w ten sposób możemy osiągnąć powszechność stosowania internetowej formy rejestracji spółki z o.o. Jak wynika z doświadczeń innych krajów, które wdrożyły taki sposób rejestracji korzysta z niego blisko 70 proc. spółek z o.o. Za gwarantujące, w tym wypadku bezpieczeństwo obrotu, należy uznać zachowanie formy pisemnej umowy pod rygorem nieważności.

Projekt dopuszcza wniesienie wkładu pieniężnego po wpisie spółki do rejestru, ale nie później niż w terminie 7 dni od wpisu do rejestru (art. 158 § 12). Biorąc pod uwagę fakt, że obecny poziom 5 tys. zł minimalnego kapitału zakładowego nie spełnia efektywnie funkcji gwarancyjnej to jednak za kontrowersyjne należy uznać umożliwienie funkcjonowania spółki z o.o. bez konieczności jego wcześniejszego opłacenia.

Krajowa Izba Gospodarcza wyraża nadzieję, że nowe rozwiązania zaczną obowiązywać, zgodnie z propozycją przedstawioną w projekcie nowelizacji - tj. od 1 stycznia 2012 r. Należy podkreślić, że zagwarantowanie tego terminu jest możliwe tylko w przypadku uchwalenia nowelizacji jeszcze w bieżącym roku i zagwarantowania w budżecie roku 2011 i 2012 odpowiednich środków na przygotowanie odpowiedniego systemu informatycznego. Jak pokazują doświadczenia dotyczące wprowadzenia internetowej rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych termin 1 stycznia 2012 r. jest bardzo ambitny.

oprac. Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK