| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do 9 września można złożyć wniosek o odzyskanie odsetek

Do 9 września można złożyć wniosek o odzyskanie odsetek

Do 9 września 2010 r. można złożyć wniosek o wznowienie postępowania w związku z wyrokiem TK z 21 lipca 2010 r. (sygn. SK 21/08)

Podatnicy, którzy na podstawie art. 72 § 1 pkt 1 w związku z art. 77 § 1 i § 2 pkt 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do 4 czerwca 2001 r. otrzymali z urzędu skarbowego zwrot nadpłaty z odsetkami wyliczonymi tylko od głównej kwoty zaległości (z pominięciem kwoty oprocentowania odsetek), mogą do 9 września 2010 r. złożyć wniosek o wznowienie postępowania i wypłatę pominiętej kwoty oprocentowania odsetek. Taki jest skutek ogłoszenia wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 21 lipca 2010 r. (sygn. SK 21/08).

Wyrok TK jest podstawą do wznowienia postępowania w przypadku, gdy stwierdza niezgodność z Konstytucją przepisu, który stanowił podstawę wydania wobec podatnika ostatecznej decyzji podatkowej.

Podatnik może zażądać wznowienia postępowania wyłącznie wtedy, gdy wniosek złoży w terminie miesiąca od dnia wydania wyroku Trybunału Konstytucyjnego (art. 240 § 1 pkt 8 Ordynacji podatkowej). Po upływie tego terminu uzyskanie należnej kwoty nie będzie już możliwe. W opisanym przypadku należy podkreślić, że podatnik uzyska zwrot należnej kwoty tylko wtedy, gdy sam wystąpi z wnioskiem o wznowienie postępowania i zwrot należnej kwoty. Z inicjatywy urzędu podatnik zwrotu tego nie uzyska.

• art. 240 § 1 pkt 8 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa - j.t. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60; ost.zm. Dz.U. z 2010 r. Nr 57, poz. 355

Ewa Sławińska

konsultant podatkowy

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radców Prawnych i Adwokatów Pałucki Trusiński Hermelin

Kompleksowa obsługa przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK