| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odpowiedzialność za obowiązki księgowe

Odpowiedzialność za obowiązki księgowe

Odpowiedzialność za rachunkowość jednostki ponosi wiele osób w różnych czynnościach rachunkowych, jednak najważniejszą z nich jest kierownik, który nadzoruje i ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie jednostki.

Ponadto na kierownika jednostki może być nałożona kara grzywny albo kara ograniczenia wolności za:

• niepoddanie rocznego sprawozdania finansowego badaniu przez biegłego rewidenta,
• nieudzielanie lub udzielenie fałszywych informacji, wyjaśnień i oświadczeń biegłemu rewidentowi lub niedopuszczenie go do pełnienia obowiązków,
• niezłożenie rocznego sprawozdania finansowego w sądzie lub innym organie prowadzącym ewidencję działalności gospodarczej jednostki bądź niezłożenie go do ogłoszenia w Monitorze Polskim B,
• nieudostępnienie sprawozdania finansowego i innych dokumentów, np. sprawozdania z działalności jednostki, opinii wraz z raportem biegłego rewidenta organom zatwierdzającym sprawozdanie finansowe, a więc wspólnikom spółki z o.o., akcjonariuszom spółki akcyjnej oraz członkom spółdzielni przed walnym zgromadzeniem.

Odpowiedzialność za inne zaniechania

Wreszcie podmiot prowadzący działalność usługową w zakresie prowadzenia ksiąg rachunkowych, który nie dopełnia obowiązku ubezpieczenia umowy o prowadzenie rachunkowości jednostki, o której mowa w art. 80a ust. 1ustawy o rachunkowości, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności, zgodnie z art. 79 pkt 7 tej ustawy. Biegły rewident, który sporządza niezgodną ze stanem faktycznym opinię o sprawozdaniu finansowym i stanowiących podstawę jego sporządzenia księgach rachunkowych jednostki lub sytuacji finansowo-majątkowej jednostki, podlega grzywnie lub karze pozbawienia wolności do lat 2 albo obu tym karom łącznie, chyba że działa nieumyślnie i wtedy podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

Sprawy o ww. przestępstwa z ustawy o rachunkowości, zgodnie z kodeksem postępowania karnego, rozpatruje sąd karny w trybie uproszczonym. Do wnoszenia oskarżenia w tym zakresie uprawnione są również urząd skarbowy i inspektor kontroli skarbowej.

SŁOWNICZEK 

Kierownik jednostki – osoba lub organ jedno- lub wieloosobowy (zarząd), który zgodnie z obowiązującymi jednostkę przepisami prawa, statutem, umową lub na mocy prawa własności jest uprawniony do zarządzania jednostką.

Krzysztof Majczyk

reklama

Źródło:

GP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marek Jurkiewicz

General Manager serwisu infoPraca (Grupo Intercom).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »