| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Odpowiedzialność za obowiązki księgowe

Odpowiedzialność za obowiązki księgowe

Odpowiedzialność za rachunkowość jednostki ponosi wiele osób w różnych czynnościach rachunkowych, jednak najważniejszą z nich jest kierownik, który nadzoruje i ponosi odpowiedzialność za funkcjonowanie jednostki.

Odpowiedzialność za wykonywanie określonych obowiązków w zakresie rachunkowości jednostki, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości (z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury) zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą, ponosi kierownik jednostki, zgodnie z art. 4 ust. 5 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t.j. Dz.U. z 2002 r. nr 76, poz. 694 z późn. zm.).

Kierownik niejedno ma imię

Jeżeli kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie wskazano w statucie, regulaminie organizacyjnym itp. aktach wewnętrznych jednostki osoby odpowiedzialnej za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości, to odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu (wspólnicy lub odpowiednio – członkowie zarządu).

W przypadku osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą (właściciela firmy jednoosobowej) za kierownika jednostki uważa się właściciela tej firmy, a w przypadku osoby wykonującej wolny zawód – tę osobę. W przypadku spółki cywilnej i spółki jawnej za kierownika jednostki uważa się wspólników prowadzących sprawy tych spółek, w przypadku spółki partnerskiej – wspólników prowadzących sprawy spółki albo zarząd, w przypadku spółki komandytowej i spółki komandytowo-akcyjnej – komplementariuszy prowadzących sprawy spółki.

Kierownikiem jednostki jest również likwidator, a także syndyk lub zarządca ustanowiony w postępowaniu upadłościowym, jeżeli prowadzą przedsiębiorstwo upadłego, ale kierownikami nie są pełnomocnicy czy prokurenci ustanowieni przez jednostkę.

Kary za niedopełnienie obowiązków

Kierownik jednostki nie jest więc zwolniony od odpowiedzialności za rachunkowość jednostki, nawet jeżeli obowiązki w tym zakresie zostaną przypisane innej osobie, za jej zgodą, potwierdzoną w dokumencie stwierdzającym przyjęcie przez nią odpowiedzialności za rachunkowość jednostki. Może to być zarówno umowa o pracę, jak i umowa zlecenia zawarta z właścicielem biura rachunkowego, doradcą podatkowym czy biegłym rewidentem, jeżeli stwierdzenia takie wynikają bezspornie z tego dokumentu. Jeżeli osoba odpowiedzialna za rachunkowość jednostki, a więc kierownik jednostki lub księgowy, usługowy księgowy, doradca podatkowy lub biegły rewident przyjęli na siebie taką odpowiedzialność i dopuszczą do:

• nieprowadzenia ksiąg rachunkowych lub niesporządzenia sprawozdania finansowego,
• prowadzenia ksiąg rachunkowych lub sporządzenia sprawozdania finansowego niezgodnie z ustawą (wbrew przepisom ustawy o rachunkowości) bądź
• podania w księgach rachunkowych lub sprawozdaniu finansowym nierzetelnych danych – to czyn taki zagrożony jest karą grzywny, karą pozbawienia wolności do lat 2 lub obu tymi karami łącznie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK