| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie podatku od spadku

Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje w sprawie podatku od spadku

Komisja Europejska ogłosiła rozpoczęcie konsultacji w sprawie zwalczania problemów związanych z transgranicznym opodatkowaniem spadków na terytorium Unii Europejskiej.

W dokumencie przedstawionym do publicznych konsultacji przedstawiono kilka istotnych problemów z ponadgranicznym opodatkowaniem spadków w UE.  W szczególności istotnym problemem jest rozbieżność istniejąca pomiędzy wewnętrznymi przepisami regulującymi opodatkowanie spadków w 27 państwach członkowskich.

Większość państw członkowskich (18 z 27) nakłada podatek od spadków lub od majątku, którym opodatkowywani są odpowiednio spadkodawcy lub majątek spadkodawcy. Spośród tych 18 państw 15 pobiera podatek do spadków a 4 podatek od nieruchomości. Jedynym krajem, który nakłada jednocześnie oba te podatki, jest Dania. W związku z tym 9 państw członkowskich nie pobiera podatku od spadku ani podatku od nieruchomości.

Celem procesu konsultacyjnego jest przede wszystkim omówienie dwóch zasadniczych problemów. Po pierwsze, jeżeli majątek położony za granicą podlega wyższemu opodatkowaniu niż w przypadku krajowych przepisów podatkowych, może dojść do dyskryminacji. Ponadto majątek wchodzący w skład spadku może zostać opodatkowany w więcej niż jednym państwie członkowskim, co może prowadzić do opodatkowania na bardzo wysokim poziomie. Oba problemy są spowodowane tym, że wielu obywateli UE posiada majątek zlokalizowany w innych państwach członkowskich, jak również krewnych w innym państwach członkowskich.

KE oczekuje na komentarze zainteresowanych stron: państw, organów podatkowych, organizacji pozarządowych i doradców podatkowych do 22 września.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK