REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżka VAT spowoduje efekt wtórny w postaci dalszego wzrostu cen

REKLAMA

Podwyżka podatku VAT na towary, które są elementem kosztów produkcji, spowoduje efekt wtórny w postaci dalszego wzrostu cen - uważa Andrzej Kaźmierczak z RPP.

W opinii Kaźmierczaka podniesienie podatku VAT nie zakończy się na jednym punkcie procentowym.

Autopromocja

"Na pewno nastąpi efekt wtórny, tzw. efekt drugiej rundy. Wzrost VAT w towarach, które są elementem kosztów produkcji, powoduje dalszy wzrost cen. A zatem zapewnienia tylko jednoprocentowej podwyżki VAT to zwykła propaganda. Podniesienie podatku VAT nie będzie niewinnym zabiegiem, jak twierdzi Michał Boni. Nadchodzące podwyżki, połączone z podwyżką VAT, na pewno ostudzą chęć zakupów. Jeżeli zdrożeje paliwo, a wiadomo już, że zdrożeje akcyza, w górę pójdą też koszty transportu. To wpłynie na ceny pozostałych towarów. Przecież kupując towar, nie możemy uniknąć zapłacenia podatku VAT" - powiedział Kaźmierczak w rozmowie z "Naszym Dziennikiem".

"(...) jeśli robimy zakupy z tzw. paragonem, VAT nie unikniemy. To w pewnym sensie jest też jego zaletą - tym samym ułatwiamy państwu proces ściągania tego podatku. Zapowiadany przez rząd wzrost VAT dotknie przede wszystkim ludzi biednych. Wśród ludzi mniej zamożnych dobra podstawowe odgrywają kluczową rolę. Chcąc nie chcąc trzeba je kupić. Człowiek bogaty część dochodu odłoży, bo jeżeli nie kupuje - nie płaci podatku. Dlatego podatek VAT dotknie ludzi mniej zamożnych oraz ludzi młodych, którzy dopiero wchodzą w życie, czyli muszą kupić: mieszkanie, pralkę, telewizor, odkurzacz" - dodał.

Zdaniem Kaźmierczaka podwyżka VAT będzie dotkliwym obciążeniem dla społeczeństwa.

"Umiejętność zgromadzenia dochodów podatkowych polega na tym, żeby uczynić to w sposób mało zauważalny. Tak też robi Platforma Obywatelska. Liczy na to, że tego jednego procentu ludzie nie zauważą. Ale pamiętajmy, że będzie on dotkliwym obciążeniem dla społeczeństwa. Dochody z podatku VAT są najważniejszym źródłem wpływów państwa. Z podatku VAT do budżetu wpływa rocznie 106 mld złotych. Dla porównania: z podatku PIT to kwota trzykrotnie mniejsza. Na tym polega owa przewrotność rządu: aby tak skonstruować to obciążenie podatkowe, by było ono mało zauważalne, ale by zapewniło duże wpływy podatkowe. Będzie to spore obciążenie dla społeczeństwa i duży zysk dla państwa" - powiedział.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Problem polega na tym, w jaki sposób zreformować finanse publiczne, aby osiągnąć trwałą strukturalną równowagę budżetową w długim okresie. Jeżeli tej reformy się nie przeprowadzi, za rok znów czeka nas kolejna podwyżka podatku VAT. Koło się zamyka: będziemy podnosić podatki, które w rezultacie zahamują wzrost gospodarczy. Oczywiście rząd - ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne - nie powie wprost, że należy oszczędzać. Przymusowe zaciskanie pasa zacznie się niewątpliwie już po wyborach, w 2012 roku. Gdy zostanie określony układ parlamentarny, społeczeństwo będzie musiało przełknąć każdą decyzję, jaką rząd mu zaserwuje. Do tego czasu rząd będzie się ograniczał do mówienia tylko o tym jednym punkcie procentowym" - dodał członek RPP.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

Laptopy otrzymane przez uczniów i nauczycieli zwolnione z PIT - rozporządzenie MF

Laptopy oraz bony na laptopy, otrzymane w 2023 r. przez uczniów i nauczycieli, są zwolnione z PIT – wynika z rozporządzenia MF, które weszło w życie we wtorek 23 kwietnia 2024 r.

Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

REKLAMA