| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Do 300 tys. zł na odbudowę gospodarstwa rolnego po powodzi

Do 300 tys. zł na odbudowę gospodarstwa rolnego po powodzi

Do 300 tys. zł będzie mogło otrzymać gospodarstwo poszkodowane w wyniku klęski żywiołowej. ARiMR będzie prowadziła nabór wniosków od 30 września do 12 listopada. Resort rolnictwa szacuje, że unijne wsparcie dostaną ok. 4 tys. rolników.

Straty w rolnictwie spowodowane tegorocznymi klęskami żywiołowymi nie są jeszcze do końca oszacowane. Są one nie mniejsze niż 1 mld zł, ale niektórzy oceniają, że wyniosą nawet powyżej 2 mld zł. Liczba gospodarstw poszkodowanych przez powódź i osunięcia ziemi wynosi ponad 123 tys. Woda zalała ok. 780 tys. ha gruntów - poinformował na konferencji prasowej w środę minister rolnictwa Marek Sawicki. Dodał, że do połowy września w ramach pomocy powodzianom do rolników trafiło już 1 mld 169 mln zł.

W związku z tak dużymi stratami w rolnictwie Komisja Europejska wyraziła zgodę na utworzenie nowego działania "Przywracanie potencjału produkcji rolnej zniszczonego w wyniku wystąpienia klęsk żywiołowych" w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.

"Budżet tego działania wynosi - tylko i aż - 100 mln euro. Zobaczymy, jakie będzie zainteresowanie, jeżeli będzie ono duże, to niewykluczone, że po przeglądzie innych działań, w których wykorzystanie środków jest niewielkie, dokonamy jeszcze kolejnego przesunięcia" - mówił minister. Pieniądze na pomoc dla powodzian zostały przesunięte z mniej popularnych działań PROW.

Resort szacuje, że z pomocy będzie mogło skorzystać ok. 4 tys. rolników, a kwota podawana we wnioskach wyniesie średnio 100 tys. zł. Najmniejsza, o którą można się starać - to 10 tys. zł. Z puli tej będą mogli skorzystać nie tylko rolnicy indywidualni, ale także spółki posiadające gospodarstwa rolne.

Wnioski na to działanie będą przyjmowały oddziały regionalne Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Ale dokument ten można także dostarczyć osobiście lub przez osobę upoważniona za pośrednictwem biura powiatowego.

O finansowe wsparcie można ubiegać się, gdy straty poniesione w gospodarstwie rolnym, według szacunku specjalnie powołanej przez wojewodę komisji, wyniosą więcej niż 30 proc. wielkości rocznej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, w którym wystąpiła szkoda. W budynkach i maszynach przeznaczonych do produkcji rolnej straty muszą wynosić co najmniej 10 tys. zł.

Pomoc przysługuje do wysokości 130 proc. wartości szkód. Minister wyjaśnił, że chodzi o to, by rolnik mógł odtworzyć często już zdekapitalizowane budynki czy maszyny, których wartość była niewielka.

Agencja będzie wypłacała rolnikowi pieniądze dopiero po realizacji inwestycji, może on liczyć na zwrot 90 proc. poniesionych tzw. kosztów kwalifikowanych. Jak poinformował prezes ARiMR Tomasz Kołodziej, rolnik może wnioskować także o otrzymanie 50-proc. zaliczki na poczet inwestycji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Koronczok

Sprzedaż Internetowa24

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK