| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy przeciwni podwyżkom VAT

Przedsiębiorcy przeciwni podwyżkom VAT

Skutkiem planowanej podwyżki podatku VAT może być osłabienie popytu wewnętrznego będącego istotnym elementem utrzymania wzrostu gospodarczego – uważa Krajowa Izba Gospodarcza komentując projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej jest przeciwne jakiejkolwiek, nawet czasowej, podwyżce podatków i obciążeń fiskalnych.

Najistotniejsze zmiany w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług dotyczą stawek podatku VAT. Projekt wprowadza zmianę, w okresie objętym przez Wieloletni Plan Finansowy Państwa, jaką jest tymczasowe (na 3 lata, tj. do 31 grudnia 2013 r.) podwyższenie wszystkich stawek VAT o 1 pkt procentowy. Z uwagi na wygaśnięcie derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. projekt wprowadza również od stycznia 2011 r. stawkę VAT w wysokości 5% na nieprzetworzoną żywność oraz książki i czasopisma specjalistyczne. Dodatkowo projekt zakłada obniżenie z 7% do 5% stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Projektowane rozwiązania w zakresie zmiany stawek VAT przewidziane do wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2011 r., zgodnie z zapisami OSR, mają wpłynąć na wzrost dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług w skali roku o ok. 6,2 mld zł. W ocenie Krajowej Izbie Gospodarczej jest to wyliczenie tylko matematyczne, nie uwzględniające wielu zmiennych takich jak m.in. nieunikniony wzrost szarej strefy oraz spadek wpływów, z uwagi na podwyżkę stawek podatku VAT, z tytułu innych źródeł podatkowych.

Jak pokazuje praktyka, już w roku następującym po roku, w którym podwyższono podatek, wpływy podatkowe wynikające z podwyżki są znacznie mniejsze niż pierwotnie zakładano. Sytuacja ta stanowi realne zagrożenie napędzania spirali podwyżki stawek podatku VAT o kolejne punkty procentowe w roku 2012 i 2013 do poziomu 25% w zakresie stawki podstawowej podatku VAT.

Zdaniem KIG, o wiele lepszym rozwiązaniem jest racjonalizacja wydatków budżetowych. W sytuacji załamania się wpływów do budżetu niezrozumiałe jest jednoczesne podnoszenie podatków i zezwolenie przez Rząd na dalsze utrzymywanie niezwykle wysokich transferów socjalnych dla wybranych grup społecznych. Skutkiem podwyżki podatku VAT - według KIG -  będzie wzrost cen wielu towarów i usług, a także artykułów żywnościowych - szczególnie w kontekście niższych o około 15% zbiorów w rolnictwie w 2010 r.

Oceniając pozostałe rozwiązania zaproponowane w konsultowanym projekcie nowelizacji, KIG pozytywnie odnosi się do propozycji, aby w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej również podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE nie mieli co do zasady obowiązku składania deklaracji podatkowych za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Rozwiązanie to odciąży podatników z konieczności wysyłania deklaracji podatkowych w sytuacji, gdy nie dokonali transakcji wewnątrzwspólnotowych, a urzędy skarbowe z obowiązków związanych z przyjęciem i przechowywaniem takich deklaracji.

oprac. Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

S-NET

Główne dziedziny działalności przedsiębiorstwa to dostawa nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych dla biznesu i ISP; integracja rozwiązań IT takich jak: serwery, sprzęt telekomunikacyjny,​ ​sprzęt​ ​sieciowy,​ ​outsorcing​ ​IT.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK