| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przedsiębiorcy przeciwni podwyżkom VAT

Przedsiębiorcy przeciwni podwyżkom VAT

Skutkiem planowanej podwyżki podatku VAT może być osłabienie popytu wewnętrznego będącego istotnym elementem utrzymania wzrostu gospodarczego – uważa Krajowa Izba Gospodarcza komentując projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Środowisko przedsiębiorców skupionych w Krajowej Izbie Gospodarczej jest przeciwne jakiejkolwiek, nawet czasowej, podwyżce podatków i obciążeń fiskalnych.

Najistotniejsze zmiany w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług dotyczą stawek podatku VAT. Projekt wprowadza zmianę, w okresie objętym przez Wieloletni Plan Finansowy Państwa, jaką jest tymczasowe (na 3 lata, tj. do 31 grudnia 2013 r.) podwyższenie wszystkich stawek VAT o 1 pkt procentowy. Z uwagi na wygaśnięcie derogacji zapisanej w Traktacie Akcesyjnym z 2004 r. projekt wprowadza również od stycznia 2011 r. stawkę VAT w wysokości 5% na nieprzetworzoną żywność oraz książki i czasopisma specjalistyczne. Dodatkowo projekt zakłada obniżenie z 7% do 5% stawki VAT na podstawowe produkty żywnościowe.

Projektowane rozwiązania w zakresie zmiany stawek VAT przewidziane do wprowadzenia z dniem 1 stycznia 2011 r., zgodnie z zapisami OSR, mają wpłynąć na wzrost dochodów budżetu państwa z tytułu podatku od towarów i usług w skali roku o ok. 6,2 mld zł. W ocenie Krajowej Izbie Gospodarczej jest to wyliczenie tylko matematyczne, nie uwzględniające wielu zmiennych takich jak m.in. nieunikniony wzrost szarej strefy oraz spadek wpływów, z uwagi na podwyżkę stawek podatku VAT, z tytułu innych źródeł podatkowych.

Jak pokazuje praktyka, już w roku następującym po roku, w którym podwyższono podatek, wpływy podatkowe wynikające z podwyżki są znacznie mniejsze niż pierwotnie zakładano. Sytuacja ta stanowi realne zagrożenie napędzania spirali podwyżki stawek podatku VAT o kolejne punkty procentowe w roku 2012 i 2013 do poziomu 25% w zakresie stawki podstawowej podatku VAT.

Zdaniem KIG, o wiele lepszym rozwiązaniem jest racjonalizacja wydatków budżetowych. W sytuacji załamania się wpływów do budżetu niezrozumiałe jest jednoczesne podnoszenie podatków i zezwolenie przez Rząd na dalsze utrzymywanie niezwykle wysokich transferów socjalnych dla wybranych grup społecznych. Skutkiem podwyżki podatku VAT - według KIG -  będzie wzrost cen wielu towarów i usług, a także artykułów żywnościowych - szczególnie w kontekście niższych o około 15% zbiorów w rolnictwie w 2010 r.

Oceniając pozostałe rozwiązania zaproponowane w konsultowanym projekcie nowelizacji, KIG pozytywnie odnosi się do propozycji, aby w przypadku zawieszenia działalności gospodarczej na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej również podatnicy zarejestrowani jako podatnicy VAT UE nie mieli co do zasady obowiązku składania deklaracji podatkowych za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Rozwiązanie to odciąży podatników z konieczności wysyłania deklaracji podatkowych w sytuacji, gdy nie dokonali transakcji wewnątrzwspólnotowych, a urzędy skarbowe z obowiązków związanych z przyjęciem i przechowywaniem takich deklaracji.

oprac. Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Krajowa Izba Gospodarcza
CIT 2018. Komentarz (książka)299.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

PORTA KMI POLAND

jest liderem wśród producentów skrzydeł i ościeżnic drzwiowych w Polsce.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK