| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | WIDEOAKADEMIA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sprzedaż lokalu w drodze egzekucji komorniczej z 22-proc. VAT

Sprzedaż lokalu w drodze egzekucji komorniczej z 22-proc. VAT

Sprzedaż lokalu użytkowego w drodze egzekucji komorniczej objęta jest stawką VAT w wysokości 22 proc.

Izba Skarbowa w Bydgoszczy wyjaśniła zagadnienie dotyczące podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży lokalu użytkowego w drodze egzekucji komorniczej.

W rozpatrywanej przez organ skarbowy sprawie podatnik prowadzi egzekucję komorniczą, której przedmiotem jest odrębna własność lokalu użytkowego, wykorzystywanego w działalności gospodarczej prowadzonej przez dłużnika, będącego czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przy nabyciu lokalu w 2002 r. nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Ponoszone były wydatki na ulepszenie lokalu przekraczające 30 proc. wartości początkowej, w związku z którymi dłużnik dokonywał odliczenia podatku naliczonego. Ulepszenie zostało zakończone w dniu 31 stycznia 2006 r., a lokal w stanie ulepszonym nie był przedmiotem najmu lub dzierżawy.

W oparciu o powyższe dane bydgoska izba skarbowa stwierdziła, iż sprzedaż przedmiotowego lokalu użytkowego w drodze egzekucji komorniczej będzie dokonana w ramach pierwszego zasiedlenia, ponieważ po dokonaniu jego ulepszenia nie nastąpiło oddanie do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Wyklucza to możliwość zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT (Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.). Dostawa przedmiotowego lokalu nie będzie mogła również korzystać ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy, z uwagi na niespełnienie warunku, o którym mowa w treści lit. b) tego przepisu oraz warunku określonego w ust. 7a powyższego artykułu. Ze względu na fakt, iż dla dostawy lokali użytkowych ustawodawca nie przewidział stawki preferencyjnej, sprzedaż przedmiotowego lokalu będzie podlegała opodatkowaniu według stawki podstawowej, czyli 22 proc. VAT.

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 31 sierpnia 2010 r. (nr ITPP2/443-563/10/AP).

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Narzędzia księgowego

reklama

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wasilewski

Aplikant adwokacki w Izbie Warszawskiej. Absolwent Wydziału Prawa EWSPiA w Warszawie, uczelni afiliowanej przy instytucie nauk prawnych Polskiej Akademii Nauk utworzonej we współpracy ze Zrzeszeniem Prawników Polskich oraz Międzynarodowym Instytutem Rozwoju Prawa w Rzymie.


Zostań ekspertem portalu Infor.pl »