| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany podatkowe prezydenta Obamy

Zmiany podatkowe prezydenta Obamy

Przed zbliżającymi się listopadowymi wyborami do Kongresu USA, prezydent Obama przedstawił w Cleveland w Ohio plan odbudowy amerykańskiej gospodarki. Poza planowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi, istotną część planu stanowią zmiany podatkowe.

Zgodnie z planem administracji Białego Domu, przedsiębiorcy dokonujący inwestycji w majątek trwały, tj. maszyny, linie produkcyjne, fabryki byliby uprawnieni do wliczenia poniesionych na ten cel wydatków do kosztów uzyskania przychodów, co spowodowałoby znaczne zwiększenie środków przeznaczanych na inwestycje i w konsekwencji zwiększenie zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Jak podkreśla Tomasz Konik, Partner Deloitte: "Do tej pory inwestycje te były przedmiotem amortyzacji. W przypadku przyjęcia tego rozwiązania przez Kongres USA, przedsiębiorcy mogliby skorzystać z tej preferencji jeszcze w tym roku. Możliwość ta przysługiwałaby przedsiębiorcom również w 2011 r. Rozwiązanie to stanowi zatem element ulgi inwestycyjnej, która kiedyś obowiązywała z dużym sukcesem również w Polsce”.

Dodatkowo, celem prezydenta Obamy jest dokonanie zmian w systemie odliczeń wydatków na badania i rozwój (research and development) co spowodowałoby, iż przedsiębiorcy uzyskaliby w ciągu najbliższych 10 lat 100 mld USD, które mogliby przeznaczyć na przeprowadzanie dodatkowych inwestycji w tej dziedzinie.

Zmiany miałyby dotyczyć również stawek PIT dla obywateli, których roczne zarobki przekraczają 250 tys. USD. Wprowadzone jeszcze za czasów prezydentury Georga W. Busha, stawki w wysokości 33% i 35% mają zostać zastąpione stawkami obowiązującymi w trakcie kadencji prezydenta Clintona, tj. 36% i 39,6%.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

opti.pl

Księgowość online

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK