| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmiany podatkowe prezydenta Obamy

Zmiany podatkowe prezydenta Obamy

Przed zbliżającymi się listopadowymi wyborami do Kongresu USA, prezydent Obama przedstawił w Cleveland w Ohio plan odbudowy amerykańskiej gospodarki. Poza planowanymi inwestycjami infrastrukturalnymi, istotną część planu stanowią zmiany podatkowe.

Zgodnie z planem administracji Białego Domu, przedsiębiorcy dokonujący inwestycji w majątek trwały, tj. maszyny, linie produkcyjne, fabryki byliby uprawnieni do wliczenia poniesionych na ten cel wydatków do kosztów uzyskania przychodów, co spowodowałoby znaczne zwiększenie środków przeznaczanych na inwestycje i w konsekwencji zwiększenie zatrudnienia w przedsiębiorstwach. Jak podkreśla Tomasz Konik, Partner Deloitte: "Do tej pory inwestycje te były przedmiotem amortyzacji. W przypadku przyjęcia tego rozwiązania przez Kongres USA, przedsiębiorcy mogliby skorzystać z tej preferencji jeszcze w tym roku. Możliwość ta przysługiwałaby przedsiębiorcom również w 2011 r. Rozwiązanie to stanowi zatem element ulgi inwestycyjnej, która kiedyś obowiązywała z dużym sukcesem również w Polsce”.

Dodatkowo, celem prezydenta Obamy jest dokonanie zmian w systemie odliczeń wydatków na badania i rozwój (research and development) co spowodowałoby, iż przedsiębiorcy uzyskaliby w ciągu najbliższych 10 lat 100 mld USD, które mogliby przeznaczyć na przeprowadzanie dodatkowych inwestycji w tej dziedzinie.

Zmiany miałyby dotyczyć również stawek PIT dla obywateli, których roczne zarobki przekraczają 250 tys. USD. Wprowadzone jeszcze za czasów prezydentury Georga W. Busha, stawki w wysokości 33% i 35% mają zostać zastąpione stawkami obowiązującymi w trakcie kadencji prezydenta Clintona, tj. 36% i 39,6%.

reklama

Źródło:

Deloitte

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »