| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ustawa o VAT będzie dostosowana do nowej PKWiU

Ustawa o VAT będzie dostosowana do nowej PKWiU

Sejm pracuje nad projektem nowelizacji ustawy o VAT, która pozwoli podatnikom stosować jednolite zasady ewidencji - zarówno dla potrzeb VAT, jak i dokumentacji statystycznej. Chodzi o dostosowanie przepisów do Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. (PKWiU 2008).

W Sejmie odbyło się drugie czytanie rządowego projektu zmian w VAT. Bożena Szydłowska (PO) powiedziała, relacjonując prace Komisji Finansów Publicznych nad propozycjami rządu, że celem zmian zaproponowanych w projekcie jest przede wszystkim uwzględnienie w przepisach ustawy o VAT oraz w załącznikach do tej ustawy, nomenklatury oraz symboli statystycznych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r.

Podkreśliła, że zasadniczym elementem projektu jest odejście od identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznej, szczególnie usług zwolnionych z podatku. Zaznaczyła, że nowe przepisy dostosowują ustawę o VAT do dyrektywy unijnej.

Występująca w imieniu klubu PO Izabela Leszczyna powiedziała, że jej klub popiera projekt, ale zgłosiła pięć poprawek, których jednak nie przedstawiła.

Henryk Kowalczyk z PiS powiedział, że przewidziane w projekcie zmiany wykraczały poza sprawy związane z PKWiU. "W pierwotnym projekcie zniesiono dotychczasowe zwolnienie dla usług edukacyjnych, co mogło doprowadzić do znacznego obciążenia usług związanych z nauką języków obcych. Na szczęście w trakcie prac komisji finansów publicznych te wadliwe zapisy zostały naprawione. Teraz jest on (projekt) w miarę przyzwoity" - powiedział Kowalczyk.

Poseł zapowiedział, że jego klub popiera projekt, ale wyraził nadzieję, że będzie to ostatnia zmiana VAT w tym roku, a rząd wycofa się z zapowiadanego zwiększenia stawek tego podatku.

Rozwiązania przygotowane przez rząd popiera też Lewica. "Przyniesie to znaczące uproszczenie w zakresie prowadzenia dokumentacji podatkowej, rachunkowej i statystycznej oraz zmniejszy związane z tym koszty ponoszone przez podatników" - zwrócił uwagę Sławomir Kopyciński z Lewicy. Poinformował o złożeniu poprawki dotyczącej "wyrobów ciastkarskich i ciast świeżych".

Także Andrzej Pałys z PSL zapowiedział poparcie klubu dla projektu, zaznaczając, że jego obecna wersja uwzględnia szereg uwag zgłaszanych podczas dotychczasowych prac nad dokumentem. "Usunęliśmy także niezgodności z przepisami unijnymi" - wyjaśnił. "W tej zmianie ważne jest ułatwienie dla podatników. Podatnik uzyska prawo do skorygowania podatku należnego bez konieczności potwierdzania skorygowania faktury u odbiorcy. Będzie to dość duże ułatwienie. To zmiana oczekiwana przez podatników" - dodał.

Zgodnie z projektem, wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT. Według MF nowela zakłada odejście od zasady pełnego identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznych. Klasyfikacje będą wykorzystywane w sytuacji, gdy przepisy ustawy bezpośrednio się do nich odwołują, na przykład przy określeniu zasady opodatkowania obniżonymi stawkami podatku.

Klasyfikacje statystyczne nie będą np. stosowane w przypadku określania usług zwolnionych z VAT. Zlikwidowany zostanie bowiem załącznik nr 4 do ustawy, a znajdujący się w nim wykaz usług zwolnionych z podatku znajdzie się w ustawie. MF zapewnia, że zasadniczy zakres usług zwolnionych od podatków nie ulegnie zmianie.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accreo

Accreo to firma doradcza, oferująca usługi dedykowane przedsiębiorstwom i klientom indywidualnym w zakresie doradztwa podatkowego i prawnego, business restructuringu oraz doradztwa europejskiego przede wszystkim w obszarze pozyskiwania dotacji i funduszy unijnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK