| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Ulga meldunkowa tylko na budynek mieszkalny

Ulga meldunkowa tylko na budynek mieszkalny

Ulga meldunkowa przysługuje w przypadku sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym. Natomiast przychód ze sprzedaży udziału w budynku o przeznaczeniu niemieszkalnym oraz gruncie związanym ze zbytymi budynkami podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym.

Tak wynika z interpretacji udzielonej przez Izbę Skarbową w Warszawie dotyczącej możliwość skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej.

W przedmiotowej sprawie podatnik, na podstawie umowy darowizny w 2008 r., nabył udział w części zabudowanej nieruchomości oznaczonej jako działka. Na działce posadowiony jest budynek mieszkalny oraz budynek o innym przeznaczeniu (handlowo-usługowym). W budynku mieszkalnym posadowionym na wyżej opisanej nieruchomości podatnik mieszkał przez okres ponad 20 lat. W 2010 r. podatnik zbył należący do niego udział w zabudowanej nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

- Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym podatnik będzie korzystał i w jakim zakresie z tzw. ulgi meldunkowej?

- Czy ta ulga obejmuje przychód ze zbycia całej nieruchomości - a więc gruntu, budynku mieszkalnego i budynku o innym przeznaczeniu?

Zdaniem warszawskiej izby, z uwagi na fakt, że podatnik nabył udział w zabudowanej nieruchomości w wyniku darowizny w 2008 roku, ocena prawnopodatkowa skutków sprzedaży tego udziału, winna być dokonana na podstawie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

• budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

• lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

• spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

• prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia.

Z wniosku wynika, iż podatnik był zameldowany w przedmiotowym budynku mieszkalnym na pobyt stały przez okres ponad 20 lat wobec czego spełniałby jeden z warunków skorzystania z ulgi meldunkowej. Oznacza to, że jeśli podatnik złoży oświadczenie o tym, że spełnia warunki uprawniające go do skorzystania z ulgi, będzie on zwolniony z płacenia 19% podatku od sprzedaży budynku mieszkalnego.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK