| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Biura rachunkowe muszą sprawdzić dotychczasowych klientów

Biura rachunkowe muszą sprawdzić dotychczasowych klientów

Do 22 października 2010 r. biura rachunkowe mają czas analizę i ocenę ryzyka w stosunku swoich klientów, których obsługiwały przed wejściem w życie nowelizacji ustawy o zapobiegania praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, czyli sprzed 22 października 2009 r.

Instytucje obowiązane do stosowania ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, w tym m.in. podmioty prowadzące działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych, biegli rewidenci i doradcy podatkowi, mają obowiązek przeprowadzić analizę i ocenę ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu w stosunku do tzw. dotychczasowych klientów. Mają na to czas do 22 października 2010 r.

Analiza i ocena ryzyka prania pieniędzy i finansowania terroryzmu to jeden z obowiązków nałożonych m.in. na biura rachunkowe, który wynika z zapisów ustawy o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych źródeł oraz o przeciwdziałaniu finansowaniu terroryzmu oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 166, poz. 1317). Ustawa weszła w życie z dniem 22 października 2009 r.

Analiza i ocena ryzyka prania pieniędzy powinna być przez biura rachunkowe i pozostałe instytucje obowiązane wykonywana na bieżąco. Niezależnie od tego konieczna jest analiza i ocena ryzyka w stosunku do dotychczasowych klientów, czyli tych, których obsługiwały biura rachunkowe przed wejściem w życie nowych przepisów.

W celu wykonania tego obowiązku biura rachunkowe powinny sporządzić listę klientów, a następnie przeprowadzić analizę i ocenę ryzyka prania pieniędzy przez każdego z tych klientów. Dokonując analizy należy uwzględnić następujące kryteria:

- ekonomiczne - polegające na ocenie transakcji klienta pod względem celu prowadzonej przez niego działalności gospodarczej;

- geograficzne - polegające na dokonywaniu transakcji nieuzasadnionych charakterem działalności gospodarczej zawieranych z podmiotami z państw, w których występuje wysokie zagrożenie prania pieniędzy i finansowania terroryzmu;

- przedmiotowe - polegające na prowadzeniu przez klienta działalności gospodarczej wysokiego ryzyka z punktu widzenia podatności na pranie pieniędzy i finansowanie terroryzmu;

- behawioralne - polegające na nietypowym, w danej sytuacji, zachowaniu klienta.

Wyniki takiej analizy i oceny ryzyka należy udokumentować w formie pisemnej lub elektronicznej i przechowywać przez 5 lat.

Za brak analizy i oceny biurom rachunkowym i pozostałym obowiązanym instytucjom grożą sankcje określone przepisami ustawy z 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu (j.t. Dz.U. z 2010 r. Nr 46, poz. 276).

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl


Zamów wydanie specjalne MONITORA KSIĘGOWEGO: "Nowe procedury w biurze rachunkowym - przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu"

 

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »