| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory deklaracji PIT w rozliczeniach za 2010 r.

Nowe wzory deklaracji PIT w rozliczeniach za 2010 r.

Dochody uzyskane w 2010 r. rozliczymy na nowych wzorach deklaracji PIT – projekt zmian przygotowało Ministerstwo Finansów.

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zmiany obejmą wzory formularzy podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 oraz załączniki PIT/D i PIT/O.

Obecne wzory formularzy wymagają zmian z uwagi na to, że z dniem 1 stycznia 2011 r. ograniczeniu ulega zakres danych jakie podatnik zobowiązany będzie podać w zeznaniu, gdy będzie chciał przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Począwszy od zeznań podatkowych za 2010 r. identyfikacja organizacji pożytku publicznego odbywać się będzie wyłącznie po numerze KRS, a nie jak miało to miejsce w latach ubiegłych - poprzez podanie nazwy oraz numeru KRS wybranej organizacji. W efekcie z wzorów formularzy w części zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” usunięte zostaną pola „Nazwa OPP”.

Zmianie ulega także podstawa prawna przesyłania organizacji pożytku publicznego przez naczelnika urzędu skarbowego informacji w sprawie wysokości zadeklarowanej kwoty oraz danych identyfikacyjnych podatników, którzy złożyli wniosek o przekazanie 1% podatku. Według obecnego stanu prawnego podstawę udzielenia tego rodzaju informacji stanowi art. 45c ust. 5 ustawy o PIT, natomiast po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, będzie to art. 45c ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy.

Dodatkowo w Dzienniku Ustaw z 2010 r. Nr 51, poz. 307 został wprowadzony jednolity tekst ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tych względów we wzorach zeznań podatkowych oraz w załączniku PIT/O uwzględniona została nowa podstawa prawna.

Zmiany numeracji pozycji w PIT-28 powodują również konieczność modyfikacji formularza PIT/D.

Bez zmian pozostaną natomiast załącznik PIT/M, PIT/B, PIT/Z oraz PIT/ZG. To samo dotyczy wzoru PIT-40. W konsekwencji, w celu dokonania rocznego obliczenia podatku za 2010 r. płatnicy będą mogli wykorzystać ubiegłoroczny wzór.

Nowe wzory będą miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem podatników, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia złożyli zeznanie na formularzu dotychczasowym.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Sarek-Sadurska

Radca prawny w kancelarii Raczkowski Paruch sp.k. Posiada bogate doświadczenie we wszystkich obszarach indywidualnego i zbiorowego prawa pracy, w tym doświadczenie procesowe. Doradza klientom m.in. w procesach restrukturyzacyjnych, zwolnień grupowych oraz w sprawach związanych z zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, w tym w szczególności wyższej kadry menadżerskiej. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Pantheon-Assas (Paris II). Laureatka nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za pracę magisterską. Związana z Kancelarią od 2007 r. Autorka publikacji w zakresie prawa pracy i prawa cywilnego m.in. w pracach pod redakcją prof. dr hab. M. Safjana i prof. dr hab. K. Pietrzykowskiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK