| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe wzory deklaracji PIT w rozliczeniach za 2010 r.

Nowe wzory deklaracji PIT w rozliczeniach za 2010 r.

Dochody uzyskane w 2010 r. rozliczymy na nowych wzorach deklaracji PIT – projekt zmian przygotowało Ministerstwo Finansów.

Resort finansów opublikował projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zmiany obejmą wzory formularzy podatkowych PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 oraz załączniki PIT/D i PIT/O.

Obecne wzory formularzy wymagają zmian z uwagi na to, że z dniem 1 stycznia 2011 r. ograniczeniu ulega zakres danych jakie podatnik zobowiązany będzie podać w zeznaniu, gdy będzie chciał przekazać 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Począwszy od zeznań podatkowych za 2010 r. identyfikacja organizacji pożytku publicznego odbywać się będzie wyłącznie po numerze KRS, a nie jak miało to miejsce w latach ubiegłych - poprzez podanie nazwy oraz numeru KRS wybranej organizacji. W efekcie z wzorów formularzy w części zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” usunięte zostaną pola „Nazwa OPP”.

Zmianie ulega także podstawa prawna przesyłania organizacji pożytku publicznego przez naczelnika urzędu skarbowego informacji w sprawie wysokości zadeklarowanej kwoty oraz danych identyfikacyjnych podatników, którzy złożyli wniosek o przekazanie 1% podatku. Według obecnego stanu prawnego podstawę udzielenia tego rodzaju informacji stanowi art. 45c ust. 5 ustawy o PIT, natomiast po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, będzie to art. 45c ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy.

Dodatkowo w Dzienniku Ustaw z 2010 r. Nr 51, poz. 307 został wprowadzony jednolity tekst ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z tych względów we wzorach zeznań podatkowych oraz w załączniku PIT/O uwzględniona została nowa podstawa prawna.

Zmiany numeracji pozycji w PIT-28 powodują również konieczność modyfikacji formularza PIT/D.

Bez zmian pozostaną natomiast załącznik PIT/M, PIT/B, PIT/Z oraz PIT/ZG. To samo dotyczy wzoru PIT-40. W konsekwencji, w celu dokonania rocznego obliczenia podatku za 2010 r. płatnicy będą mogli wykorzystać ubiegłoroczny wzór.

Nowe wzory będą miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem podatników, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia złożyli zeznanie na formularzu dotychczasowym.

Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2011 r.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Rabczewski

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK