| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > W 2011 r. książki z 5-proc. stawką VAT

W 2011 r. książki z 5-proc. stawką VAT

31 grudnia 2010 r. kończy się okres obowiązywania zerowej stawki VAT dla książek oraz prasy specjalistycznej – upływa bowiem okres przejściowy na stosowanie preferencyjnych stawek VAT.

Koniec okresu obowiązywania zerowej stawki VAT rodzi ogromne obawy ze strony tak wydawców, jak i księgarzy, którzy obawiają się konsekwencji wprowadzenia od stycznia 2011 r. 5-proc. stawki VAT, co skutkować będzie wzrostem i tak już drogich cen książek.

Jak wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 17892) brak jest możliwości utrzymania przez Polskę stawki 0 proc. w odniesieniu do dostawy książek i czasopism specjalistycznych po 31 grudnia 2010 r. Dlatego też w projekcie zmian do ustawy o VAT przewiduje się, iż z dniem 1 stycznia 2011 r. dla książek i czasopism specjalistycznych będzie mieć zastosowanie najniższa, dopuszczalna przez Unię Europejską, stawka VAT w wysokości 5 proc.

Polska z chwilą wejścia do UE uzyskała czasową derogację w zakresie stawki 0 proc. do dostaw niektórych książek i specjalistycznych periodyków. Derogacja ta, obowiązująca początkowo do 31 grudnia 2007 r., została następnie w wyniku negocjacji przedłużona do 31 grudnia 2010 r.

Resort finansów podkreśla, iż w związku z wygasaniem z końcem bieżącego roku przyznanych derogacji w zakresie stawki 0 proc. minister finansów wystąpił do Komisji Europejskiej z prośbą o przygotowanie propozycji legislacyjnej, która umożliwiłaby stosowanie przez Polskę przedmiotowych derogacji również po 31 grudnia 2010 r.

W odpowiedzi na pismo ministra finansów Komisja Europejska przypomniała, iż w trakcie toczącej się na forum Rady UE w ostatnich latach debaty na temat obniżonych stawek VAT niektóre państwa członkowskie silnie sprzeciwiały się dalszemu przedłużaniu możliwości stosowania obniżonych stawek i podkreślały, że każda przyszła decyzja w sprawie obniżonych stawek VAT powinna ograniczać ich ogólny zakres (należy pamiętać, iż decyzje w sprawach podatkowych w Unii Europejskiej wymagają jednomyślności wszystkich państw członkowskich). Ponadto Komisja Europejska poinformowała, iż Rada UE w najbliższej przyszłości nie będzie powracać do kwestii obniżonych stawek VAT i jej zdaniem ewentualny nowy projekt legislacyjny w tej sprawie powinien raczej racjonalizować i upraszczać obecnie obowiązujące przepisy, a nie po raz kolejny rozszerzać ich zakres.

Zgodnie z zapisami dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej dostawa towarów i świadczenie usług podlegające VAT są opodatkowane według stawki podstawowej, natomiast państwa członkowskie mogą stosować obniżoną stawkę VAT w wysokości nie niższej niż 5 proc. w odniesieniu do towarów i usług wymienionych w załączniku III do dyrektywy. Załącznik ten przewiduje dla państw członkowskich możliwość stosowania obniżonej stawki VAT w odniesieniu m.in. do dostawy książek, dzienników i periodyków.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »