| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PKB zawiódł nawet pesymistów

PKB zawiódł nawet pesymistów

W I kwartale tego roku produkt krajowy brutto zwiększył się realnie zaledwie o 2,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Gospodarka rozwijała się więc znacznie wolniej, niż przewidywali najwięksi pesymiści.

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto zanotowane w I kwartale tego roku jest bardzo małe nawet po uwzględnieniu tak zwanej wysokiej ubiegłorocznej bazy – w I kwartale ub.r. PKB zwiększył się o 7 proc., co było związane ze zwiększonym popytem przedakcesyjnym oraz mocnym popytem zagranicznym na towary produkowane w naszym kraju.Pesymiści przewidywali, że w I kwartale 2005 r. PKB zwiększy się o 2,4 proc., a optymiści oczekiwali wzrostu gospodarczego wynoszącego ok. 3,4 proc.Niepokojący jest bardzo niski popyt krajowy. W I kwartale zwiększył się on tylko o 1,1 proc. Tempo wzrostu popytu krajowego było więc mniejsze niż tempo wzrostu PKB. Oznacza to, że w dalszym ciągu eksport odgrywa istotną rolę w przyspieszaniu wzrostu gospodarczego.Zdecydowanie zawiodły inwestycje. Nakłady brutto na środki trwałe (środki na inwestycje) były w I kwartale o 1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.


Janusz K. KowalskiOPINIA


Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku


Tempo wzrostu gospodarczego zanotowane w pierwszym kwartale tego roku jest mocno rozczarowujące. Należy pamiętać o ubiegłorocznej bazie, z powodu której wszyscy spodziewali się słabszych wyników, ale nie tak słabych. Teraz trzeba będzie weryfikować w dół prognozy związane ze wzrostem PKB w całym roku. Bardzo słabe były inwestycje – w pierwszym kwartale wzrosły tylko o 1 proc. i musiałoby się stać coś nieprawdopodobnego, aby w czwartym kwartale zwiększyły się o około 20 proc. tak jak niektórzy przewidywali

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

KG Legal

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK