| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > PKB zawiódł nawet pesymistów

PKB zawiódł nawet pesymistów

W I kwartale tego roku produkt krajowy brutto zwiększył się realnie zaledwie o 2,1 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Gospodarka rozwijała się więc znacznie wolniej, niż przewidywali najwięksi pesymiści.

Tempo wzrostu produktu krajowego brutto zanotowane w I kwartale tego roku jest bardzo małe nawet po uwzględnieniu tak zwanej wysokiej ubiegłorocznej bazy – w I kwartale ub.r. PKB zwiększył się o 7 proc., co było związane ze zwiększonym popytem przedakcesyjnym oraz mocnym popytem zagranicznym na towary produkowane w naszym kraju.Pesymiści przewidywali, że w I kwartale 2005 r. PKB zwiększy się o 2,4 proc., a optymiści oczekiwali wzrostu gospodarczego wynoszącego ok. 3,4 proc.Niepokojący jest bardzo niski popyt krajowy. W I kwartale zwiększył się on tylko o 1,1 proc. Tempo wzrostu popytu krajowego było więc mniejsze niż tempo wzrostu PKB. Oznacza to, że w dalszym ciągu eksport odgrywa istotną rolę w przyspieszaniu wzrostu gospodarczego.Zdecydowanie zawiodły inwestycje. Nakłady brutto na środki trwałe (środki na inwestycje) były w I kwartale o 1 proc. wyższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.


Janusz K. KowalskiOPINIA


Janusz Jankowiak, główny ekonomista BRE Banku


Tempo wzrostu gospodarczego zanotowane w pierwszym kwartale tego roku jest mocno rozczarowujące. Należy pamiętać o ubiegłorocznej bazie, z powodu której wszyscy spodziewali się słabszych wyników, ale nie tak słabych. Teraz trzeba będzie weryfikować w dół prognozy związane ze wzrostem PKB w całym roku. Bardzo słabe były inwestycje – w pierwszym kwartale wzrosły tylko o 1 proc. i musiałoby się stać coś nieprawdopodobnego, aby w czwartym kwartale zwiększyły się o około 20 proc. tak jak niektórzy przewidywali

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »