| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT coraz bliżej

Nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT coraz bliżej

Kluby parlamentarne PO i PSL opowiedziały się za przyjęciem projektów nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT. Przedstawiciele klubów PiS i SLD krytykowali część zapisów, inne popierając.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych 26 października opowiedziała się za zwolnieniem z CIT zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz rozszerzeniem ulgi internetowej. Rozwiązania, których przyjęcie pozytywnie zaopiniowała komisja, znajdują się w trzech projektach - rządowym i dwóch poselskich. Prace nad dokumentami połączono.

Celem zmian, przygotowanych przez rząd, jest dostosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do prawa wspólnotowego.

Wprowadzone ma zostać zwolnienie z CIT dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Obecnie zwolnione z tego podatku są dochody z dywidend lub odsetek uzyskiwane przez fundusze działające na podstawie polskich przepisów o funduszach inwestycyjnych lub na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zagraniczne fundusze ze zwolnienia nie korzystają.

Projekt zmian w ustawie o PIT przewiduje z kolei wprowadzenie zwolnienie dla akcjonariusza będącego osobą fizyczną, uczestniczącego w transakcji wymiany udziałów. Zaproponowano też wprowadzenie definicji pracowniczego programu emerytalnego.

Ponadto, w związku z decyzją Komisji Europejskiej z ub.r., przewidziano likwidację od 1 maja 2011 r. ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów.

Komisja wprowadziła do projektu przepis usuwający wątpliwości związane z przenoszeniem kontrolnych pakietów między spółkami.

Zdaniem niektórych doradców podatkowych, gdyby nowela weszła w życie w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów, to transakcja taka byłaby opodatkowana 19-proc. CIT-em. Resort finansów zapewnił, że takiej groźby nie ma, jednak zgodził się na zmianę regulacji.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Trivago

Porównywarka internetowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »