| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT coraz bliżej

Nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT coraz bliżej

Kluby parlamentarne PO i PSL opowiedziały się za przyjęciem projektów nowelizacji ustaw o podatkach PIT i CIT. Przedstawiciele klubów PiS i SLD krytykowali część zapisów, inne popierając.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych 26 października opowiedziała się za zwolnieniem z CIT zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych oraz rozszerzeniem ulgi internetowej. Rozwiązania, których przyjęcie pozytywnie zaopiniowała komisja, znajdują się w trzech projektach - rządowym i dwóch poselskich. Prace nad dokumentami połączono.

Celem zmian, przygotowanych przez rząd, jest dostosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do prawa wspólnotowego.

Wprowadzone ma zostać zwolnienie z CIT dla zagranicznych funduszy inwestycyjnych i emerytalnych. Obecnie zwolnione z tego podatku są dochody z dywidend lub odsetek uzyskiwane przez fundusze działające na podstawie polskich przepisów o funduszach inwestycyjnych lub na podstawie przepisów o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych. Zagraniczne fundusze ze zwolnienia nie korzystają.

Projekt zmian w ustawie o PIT przewiduje z kolei wprowadzenie zwolnienie dla akcjonariusza będącego osobą fizyczną, uczestniczącego w transakcji wymiany udziałów. Zaproponowano też wprowadzenie definicji pracowniczego programu emerytalnego.

Ponadto, w związku z decyzją Komisji Europejskiej z ub.r., przewidziano likwidację od 1 maja 2011 r. ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów.

Komisja wprowadziła do projektu przepis usuwający wątpliwości związane z przenoszeniem kontrolnych pakietów między spółkami.

Zdaniem niektórych doradców podatkowych, gdyby nowela weszła w życie w wersji zaproponowanej przez Ministerstwo Finansów, to transakcja taka byłaby opodatkowana 19-proc. CIT-em. Resort finansów zapewnił, że takiej groźby nie ma, jednak zgodził się na zmianę regulacji.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Młodszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK