| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Sektor funduszy inwestycyjnych krytykuje propozycje wprowadzenia podatku od instytucji finansowych

Sektor funduszy inwestycyjnych krytykuje propozycje wprowadzenia podatku od instytucji finansowych

W oświadczeniu wydanym w odpowiedzi na propozycje Komisji Europejskiej, dotyczące wprowadzenia nowego podatku nakładanego na sektor finansowy, Europejskie Stowarzyszenie Zarządzania Funduszami zasugerowało, że w odniesieniu do funduszy inwestycyjnych pomysł wprowadzania nowego podatku jest nieuzasadniony, ponieważ sektor funduszy inwestycyjnych nie skorzystał z rządowego wsparcia w czasie kryzysu finansowego.

Dyrektor Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Zarządzania Funduszami, Peter de Profit, komentując propozycje KE stwierdził, że wzrost kosztów spowodowany wprowadzeniem podatku od transakcji finansowych zostanie najprawdopodobniej przerzucony na końcowego konsumenta, czyli inwestora, co może doprowadzić do niepożądanych zakłóceń na rynku.

W październiku Komisja Europejska wystąpiła z postulatem wprowadzenia nowego podatku obciążającego instytucje finansowe - tzw. podatku od transakcji finansowych na terenie Unii Europejskiej, którym mają zostać opodatkowane zyski i wynagrodzenia przedsiębiorstw z sektora finansowego.

Według Komisarza Podatkowego UE, Algridasa Semety, nowy podatek od transakcji finansowych będzie stanowić obciążenie dla przedsiębiorstw z sektora finansowego, nie zaś dla inwestorów, i może wygenerować dodatkowe dochody dla unijnego budżetu w wysokości 25 mld rocznie.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »