REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Budżety samorządów zasilane częścią wpływów z VAT

REKLAMA

"Janosikowe" nie większe niż 30 proc. dochodów województwa, budżety samorządów zasilane częścią wpływów z VAT - takie zmiany proponuje komisja dialogu społecznego przy wojewodzie mazowieckim. MF uważa, że sprawą powinna zająć się komisja wspólna rządu i samorządu.

Rzeczniczka prasowa wojewody mazowieckiego Ivetta Biały poinformowała w środę, że opinia Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego (WKDS) w tej sprawie została przesłana do Kancelarii Premiera, Ministerstwa Finansów, Sejmu i Komisji Trójstronnej.

Autopromocja

"Janosikowe" to subwencja wyrównawcza, płacona przez najbogatsze samorządy na rzecz pozostałych. Jej wysokość zależy od dochodów z CIT - podatku wrażliwego na koniunkturę gospodarczą.

"Zmiany w systemie naliczania subwencji oraz rozszerzenie katalogu źródeł dochodów województw pozwolą uniknąć sytuacji, w jakiej znalazło się obecnie Mazowieckie. Do budżetu państwa przekaże ono 70 proc. swoich dochodów (940 mln zł), co spowoduje, że będzie miało najniższy dochód na jednego mieszkańca w Polsce. Tymczasem w województwie jest aż sto - najwięcej w Polsce - gmin zaliczanych do najuboższych" - informują służby prasowe wojewody mazowieckiego.

Wskazano, że z powodu wysokości "janosikowego" samorząd województwa musiał zrezygnować z wielu ważnych inwestycji i zwiększyć zadłużenie.

Biały dodała, że proponowane przez WKDS zmiany zostały zainicjowane przez pracodawców działających w województwie mazowieckim. Obawiają się oni, że wstrzymanie inwestycji uderzy zwłaszcza w małe i średnie przedsiębiorstwa oraz w organizacje, korzystające z funduszy samorządowych i unijnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"Chcemy, żeby więcej naszych podatków zostawało w regionie. Są potrzebne gminom, w których bezrobocie jest najwyższe, a poziom życia najniższy w kraju" - powiedział cytowany w komunikacie wiceprzewodniczący WKDS, honorowy prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza, Andrzej Stępniewski.

Zgodnie z obecnymi przepisami województwo, którego dochody podatkowe w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekroczą średnią krajową o 110 proc., musi oddać do budżetu państwa 80 proc. nadwyżki. Jeśli dochody przekroczą 170 proc. średniej krajowej - atak dzieje się na Mazowszu - do budżetu oddać trzeba 95 proc. nadwyżki.

"Ministerstwo Finansów przygotowało propozycje zmiany zasad naliczania wpłat jednostek samorządu terytorialnego - po pięć wariantów dla gmin, powiatów i województw. Jednak strona samorządowa Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, po zapoznaniu się nimi, nie opowiedziała się za żadnym z nich, ponieważ nie uzgodniła wspólnego stanowiska" - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

 

"Inicjatywa Wojewódzkiej Komisji Dialogu Społecznego wpisuje się w debatę na temat janosikowego i powinna być przedmiotem obrad Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego tak, aby każde rozwiązanie w zakresie finansów samorządów było budowane w oparciu o kompromis" - dodała.

Przypomniała, że uchwalona przez Sejm tzw. ustawa okołobudżetowa podwyższa o 10 pkt. proc. progi dochodów podatkowych na mieszkańca, po przekroczeniu których dane województwo dokonuje wpłat do budżetu państwa. Zmiana spowoduje zmniejszenie wpłat województw o ponad 177 mln zł z ok. 805 mln do ok. 627 mln zł. O tę samą kwotę będzie mniejsza kwota przeznaczona na część regionalną subwencji ogólnej dla województw.

"Problematyka wpłaty jednostek samorządu terytorialnego będzie w dalszym ciągu przedmiotem analiz Ministerstwa Finansów" - podsumowała Kobos.

W lutym 2010 r. marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o stwierdzenie niezgodności z Konstytucją przepisów dotyczących "janosikowego". Argumentuje w nim, że zarówno Konstytucja, jak i Europejska Karta Samorządu Lokalnego, gwarantują prawo do samodzielnego kształtowania polityki finansowej regionu.

Wojewódzka Komisja Dialogu Społecznego jest instytucją działającą przy wojewodzie. Zajmuje się rozwiązywaniem konfliktów i problemów społecznych w województwie, godząc cele pracobiorców, pracodawców z interesem publicznym. W jej skład wchodzą m.in. przedstawiciele organizacji pracodawców, związków zawodowych oraz samorządu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    REKLAMA