| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zakaz palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy

Zakaz palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy

Od 15 listopada 2010 r. zaczynają obowiązywać nowe przepisy dotyczące zakazu palenia wyrobów tytoniowych w zakładach pracy.

Właściciel lub zarządzający lokalem gastronomiczno-rozrywkowym z co najmniej dwoma pomieszczeniami przeznaczonymi do konsumpcji może wyłączyć spod zakazu zamknięte pomieszczenie konsumpcyjne, wyposażone w wentylację zapewniającą, aby dym tytoniowy nie przenikał do innych pomieszczeń.

Jakie są obowiązki sprzedawcy?

Ustawa wprowadza również nowe obowiązki dotyczące sprzedawców wyrobów tytoniowych. Sprzedawcy muszą wywiesić w miejscu sprzedaży widoczną i czytelną informację o treści: "Zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 (art. 6 ust. 1 ustawy z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych)" - znowelizowany art. 6 ust. 1 ustawy.

Nowe przepisy zakazują sprzedaży detalicznej wyrobów tytoniowych w systemie samoobsługowym, z wyjątkiem sklepów wolnocłowych, a także eksponowania w punktach sprzedaży przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych.

Jakie kary przewiduje ustawa?

W przypadku sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom poniżej lat 18 i nieumieszczenia informacji o zakazie sprzedaży wyrobów tytoniowych sprzedawca podlega karze grzywny do 2000 zł. Karze w tej samej wysokości podlegają również właściciele lub zarządzający obiektem lub środkiem transportu, którzy wbrew obowiązkowi nie umieszczą informacji o zakazie palenia tytoniu.

Palący wyroby tytoniowe w miejscach objętych zakazami podlegaj karze grzywny do 500 zł.

Ponadto sąd może orzec przepadek przedmiotów imitujących opakowania wyrobów tytoniowych eksponowanych w punktach sprzedaży, choćby nie stanowiły one własności sprzedawcy.

Adam Kuchta

www.ksiegowosc.infor.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna "Świeca i Wspólnicy"

Kancelaria Prawna „Świeca i Wspólnicy” Sp. k. jest podmiotem intensywnie rozwijającym się na polskim oraz międzynarodowym rynku usług prawnych. Wyróżnia się przede wszystkim postępowym działaniem, które ma na celu zapewnienie kompleksowego wsparcia prawnego oraz biznesowego zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK