| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie z PIT przychodów od sprzedaży produktów rolnych

Zwolnienie z PIT przychodów od sprzedaży produktów rolnych

Rząd opowiedział się za kontynuowaniem prac w parlamencie nad zwolnieniem z podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży niewielkich ilości przetworzonych produktów rolnych - poinformowało CIR po posiedzeniu Rady Ministrów.

Rozwiązanie takie przewiduje senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. "Rząd uważa, że propozycje wprowadzenia zmian do obydwu ustaw powinny być przedmiotem dalszych prac parlamentarnych" - napisało CIR w komunikacie.

Zgodnie z projektem, zwolnieniem miałyby być objęte produkty przetworzone w sposób inny niż przemysłowy (z wyłączeniem linii produkcyjnych i technologii używanych w produkcji na dużą skalę), ze sprzedaży których roczny przychód nie przekroczy 5 tys. zł. Nadwyżka ponad ten limit byłaby opodatkowana, jako przychód z tzw. innych źródeł.

"Takie rozwiązanie wymagałoby prowadzenia ewidencji sprzedaży, w której byłaby wykazywana wielkość przychodu. Wnioskodawcy oczekują, że dzięki takiemu rozwiązaniu producenci domowej żywności wyjdą z szarej strefy i zasilą budżet nadwyżkami uzyskanymi ponad limit 5 tys. zł przychodu rocznie" - informują rządowe służby prasowe.

Zdaniem rządu, te zmiany powinny obowiązywać od początku roku podatkowego, tj. od 1 stycznia 2011 r. Senatorowie proponują wejście nowelizacji w życie 14 dni od daty jej ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, co oznaczałoby wejście nowych przepisów w życie w trakcie roku podatkowego.

"Rząd podkreśla też, że wprawdzie trudno oszacować skutki finansowe nowych rozwiązań dla budżetu państwa, to jednak nie można uznać, iż ich wprowadzenie nie wpłynie na wysokość dochodów budżetowych" - podano w komunikacie.

Z kolei proponowana przez Senat zmiana w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej ma wyłączyć spod stosowania przepisów tej ustawy sprzedaż przetworzonej żywności. Chodzi o sprzedaż żywności, przetworzonej osobiście lub przez domowników rolnika, w sposób inny niż przemysłowy. Działalność taka musiałby mieć charakter uboczny w stosunku do prowadzonej działalności wytwórczej. Takie rozwiązanie skutkowałoby zwolnieniem rolników z obowiązku rejestracji w ewidencji działalności gospodarczej.

"Rada Ministrów pozytywnie ocenia tę propozycję. Jednocześnie proponuje wprowadzenie kryterium przesądzającego, że przekroczenie określonych rozmiarów przetwórstwa będzie skutkowało obowiązkiem dokonania wpisu rolnika do ewidencji działalności gospodarczej" - napisało CIR. Podkreślił, że obecnie wpis do ewidencji jest znacznie prostszy i nie wymaga wnoszenia żadnych opłat.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Michał Kołodziejczyk

Adwokat, ekspert w zakresie sądowego postępowania cywilnego i karnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK