| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > ETS. Podwyższenie kapitału spółki bez VAT

ETS. Podwyższenie kapitału spółki bez VAT

Emisja akcji nie stanowi u przedsiębiorcy ani dostawy towarów, ani świadczenia usług. Jest więc czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT - orzekł Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

ETS wypowiedział się na temat sporu, jaki powstał między mającą siedzibę w Austrii spółką Kretztechnik a austriackim urzędem finansowym Finanzamt Linz. Kapitał akcyjny spółki został podwyższony z 10 do 12,5 mln euro. W celu zgromadzenia na to kapitału spółka złożyła wniosek o wprowadzenie na giełdę we Frankfurcie. Wkrótce dopuszczono ją do obrotu giełdowego. Podwyższyła też ona swój kapitał akcyjny poprzez emisję akcji na okaziciela. Urząd finansowy jednak odmówił uznania odliczenia naliczonego VAT zapłaconego przez Kretztechnik od usług doradczych świadczonych na jej rzecz w związku z wprowadzeniem na giełdę.

Sprawa trafiła ostatecznie do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. – Trybunał orzekł, że emisja nowych akcji nie stanowi czynności należącej do zakresu przedmiotowego art. 2 pkt 1 szóstej dyrektywy. Innymi słowy: emisja akcji nie stanowi u przedsiębiorcy ani dostawy towarów, ani świadczenia usług. Jest czynnością niepodlegającą opodatkowaniu VAT – wyjaśnili „GP” eksperci z Międzynarodowej Kancelarii Lovells.

W uzasadnieniu Trybunału zwrócono m.in. uwagę, że emitująca akcje spółka zmierza do powiększenia majątku poprzez zapewnienie sobie dodatkowego kapitału w zamian za przyznanie nowym akcjonariuszom prawa własności części, w ten sposób podniesionego, kapitału. Z punktu widzenia emitenta celem jest zgromadzenie kapitału, a nie świadczenie usług.

ETS ponadto orzekł, że art. 17 ust. 1 i 2 szóstej dyrektywy przyznaje prawo do odliczenia całości VAT od wydatków poniesionych przez podatnika na zakup usług, związanych z emisją akcji, o ile wszystkie transakcje dokonane przez tego podatnika w ramach jego działalności gospodarczej są opodatkowane. – Innymi słowy, Trybunał orzekł, że podatnik ma prawo do odliczenia całkowitej kwoty VAT naliczonego od zakupu usług niezbędnych do zrealizowania emisji akcji, o ile dokonuje on, w ramach swojej działalności, wyłącznie sprzedaży opodatkowanej VAT – podkreślili specjaliści z kancelarii Lovells.

Krzysztof Tomaszewski

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

TC Concept

Firma doradcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK