| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Od 1 stycznia 2011 r. wyższy VAT na ubranka dla niemowląt

Od 1 stycznia 2011 r. wyższy VAT na ubranka dla niemowląt

Ministerstwo Finansów zamierza podwyższyć od 1 stycznia 2011 r. VAT na ubranka dla niemowląt i obuwie dla dzieci. Rozwiązanie takie przewiduje opublikowany przez resort finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT.

Podatek na odzież dla niemowląt i obuwie dla dzieci wzrósłby z 7 proc. obecnie do 23 proc. (zgodnie z ustawą okołobudżetową podstawowa stawka VAT ma wzrosnąć 1 stycznia 2011 r. z 22 proc. do 23 proc.).

MF wyjaśnia w uzasadnieniu do projektu, że musi wykonać wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Uznał on, że stosowana przez Polskę obniżona stawka podatku VAT w wysokości 7 proc. w odniesieniu do dostaw, importu i tzw. wewnątrzwspólnotowego nabycia odzieży i dodatków odzieżowych dla niemowląt oraz obuwia dziecięcego, jest niezgodna z prawem UE. Według MF niewykonanie tego wyroku mogłoby spowodować konsekwencje finansowe dla Polski.

"Stoimy przed koniecznością wykonania wyroku poprzez wprowadzenie zmian w ustawie o podatku od towarów i usług. Brak podjęcia tych kroków, może skutkować nałożeniem przez KE ryczałtu lub kary pieniężnej albo obu tych kar łącznie" - poinformowała rzeczniczka prasowa resortu finansów Magdalena Kobos.

Dodała, że w przypadku Polski okresowa kara pieniężna, naliczana za każdy dzień trwania naruszenia prawa UE, wynosi od 4,5 tys. do 270 tys. euro, a minimalna kwota ryczałtu wynosi obecnie 4 mln 163 tys. euro.

"Ryzyko sankcji jest duże - karę za niewykonanie wyroku zapłaciła np. Francja w sprawie dotyczącej polityki rybołówstwa. Ryczałt wyniósł wtedy 20 mln euro, a okresowa kara pieniężna ok. 57 mln euro za każde pół roku, licząc od dnia ogłoszenia wyroku do dnia usunięcia naruszenia" - wyjaśniła.

Pod koniec października Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że Polska bezprawnie stosuje obniżoną, 7-procentową stawkę VAT na buty i ubranka dla dzieci. Trybunał odrzucił polską argumentację, że stosowanie niższej stawki ma na celu stymulowanie przyrostu naturalnego i przyczynia się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego. Eksperci są zdania, że ceny dziecięcej odzieży wzrosną.

KE w lutym 2009 r. roku pozwała Polskę do Trybunału, twierdząc, że unijne prawo nie zezwala na stosowanie obniżonej stawki w wysokości 7 proc., zamiast podstawowej w wysokości 22 proc. Jej zdaniem - zgodnie z unijną dyrektywą VAT z 2006 r. - obniżoną stawkę można stosować tylko w odniesieniu do ściśle określonych towarów i usług, a ubranka dla niemowląt i buciki dziecięce nie figurują w unijnych wykazach.

Przygotowany przez MF projekt zakłada także odstąpienie od zakazu odliczania podatku naliczonego w przypadku importu usług, gdy zapłata dokonywana jest na rzecz podmiotów mających miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd w tzw. rajach podatkowych.

Ponadto projekt zawiera przepisy dotyczące m.in. ułatwień w rozliczaniu podatku związanego z importem towarów przesyłanych następnie za granicę. Przewiduje też nowe zasady w zakresie rozliczania podatku przy obrocie złomem oraz prawami do emisji gazów cieplarnianych. Regulacje te mają na celu walkę z nadużyciami podatkowymi w obrocie niektórymi towarami czy prawami.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Anna Nasiłowska

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »