| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Stawki VAT w 2011 r. Czekamy na rozporządzenie wykonawcze

Stawki VAT w 2011 r. Czekamy na rozporządzenie wykonawcze

Pełen wykaz wyrobów i usług objętych obniżonymi stawkami VAT w 2011 r. poznamy dopiero po opublikowaniu rozporządzenia wykonawczego. Ministerstwo Finansów 9 grudnia przedstawiło projekt tego rozporządzenia.

26 listopada br. Sejm zakończył prace nad drugą ustawą zmieniającą ustawę o podatku od towarów i usług, która wprowadza nowe stawki VAT. Jednak pełen wykaz wyrobów i usług opodatkowanych obniżonymi stawkami w 2011 r. poznamy dopiero po opublikowaniu zmian w rozporządzeniu  wykonawczym do ustawy o VAT.

Zmiana rozporządzenia jest konieczna ze względu na fakt, że od 1 stycznia 2011 r. stawkę 7% zastąpi stawka 8%, a PKWiU z 1997 r. zastąpi PKWiU z 2008 r.

9 grudnia Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stonie internetowej projekt zmian tego rozporządzenia.

W projekcie rozporządzenia, tak jak w ustawie dotychczasowej, obniżona stawka 7% została podwyższona do 8%. Będzie obowiązywać tak jak dotychczas m.in. na usługi związane z wyżywieniem, naprawą obuwia, odzieży, rowerów, usługi fryzjerskie oraz na roboty konserwacyjne związane budownictwem mieszkaniowym.

Zrezygnowano ze specjalnych regulacji dotyczących montażu okien i drzwi ich przez producentów, gdyż nowe PKWiU nie klasyfikuje tych usług jako dostawy towarów. Dlatego regulacje te byłyby zbyteczne.

Rozporządzenie przewiduje również okres przejściowy na stosowanie dotychczasowych stawek na dostawę książek, gazet, czasopism. W przypadku książek, stawkę 0% na dotychczasowych zasadach będzie można stosować do 30 kwietnia 2011 r. Dla czasopism specjalistycznych okres ten wydłużono do 28 lutego 2011 r. Natomiast stawka 7% na gazety i pozostałe czasopisma i periodyki można będzie stosować do końca stycznia 2011 r. Warunkiem zastosowania dotychczasowych stawek jest w przypadku gazet i czasopism rozpoczęcie dystrybucji nakładu numeru, a przypadku książek przekazanie ich do dystrybucji przed 1 stycznia 2011 r.

Zobacz artykuł: VAT 2011. Zwolnienia oraz nowe PKWiU po nowelizacji ustawy o VAT

 

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK