| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Limit odliczeń dla ulgi odsetkowej na rok 2011

Limit odliczeń dla ulgi odsetkowej na rok 2011

W 2011 r. wysokość ogólnej kwoty odliczeń w ramach ulgi odsetkowej wynosić będzie 325 990 zł.

Zgodnie z obwieszczeniem Ministra Finansów z 3 grudnia 2010 r. w sprawie wysokości ogólnej kwoty odliczeń wydatków na cele mieszkaniowe (M. P. Nr 95, poz. 1089) w 2011 roku wysokość kwoty stanowiącej podstawę określenia przysługującej kwoty odliczeń od podstawy obliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu wydatków na cele mieszkaniowe nie może przekroczyć 325 990 zł.

Ulga odsetkowa formalnie została zniesiona z ustawy o PIT z początkiem 2007 roku. W dalszym ciągu jednak podatnicy mogą korzystać z odliczenia na zasadzie tzw. praw nabytych. Warunki skorzystania z ulgi odsetkowej określał art. 26b ust. 1 ustawy o PIT, który obowiązywał przed 1 stycznia 2007 r. (t.j. Dz.U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 z późn. zm.).

Możliwość odliczenia mają podatnicy, którym w latach 2002- 2006 został udzielony kredyt mieszkaniowy. Przysługuje im prawo do odliczania wydatków na spłatę odsetek:

- od kredytu mieszkaniowego,

- od kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego,

- od każdego kolejnego kredytu (pożyczki) zaciągniętego na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w punkcie 1 lub 2 - do upływu terminu spłaty określonego w umowie o kredyt zawartej przed 1 stycznia 2007 r., nie dłużej jednak niż do dnia 31 grudnia 2027 r.

Ulgę odsetkową można po raz pierwszy zastosować w rozliczeniu za rok, w którym zakończono inwestycję. Ulga odsetkowa jest limitowana. W związku z tym maksymalna wysokość odliczenia dla inwestycji zakończonej w 2010 r. jest limitowana kwotą 264 810 zł.

Natomiast w 2011 rok wysokość kwoty stanowiącej podstawę określenia przysługującej kwoty odliczenia podatnik będzie odnosił do limitu 325 990 zł.

Ulgę odsetkową rozlicza się w załączniku PIT/D.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK