| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pojazdy specjalne trafią z załącznika do ustawy o VAT

Pojazdy specjalne trafią z załącznika do ustawy o VAT

Lista pojazdów specjalnych, których zakup będzie uprawniał do pełnego odliczenia VAT, znajdzie się w ustawie, a nie załączniku. Resort finansów będzie mógł rozszerzyć katalog dokumentów identyfikujących takie auta - wynika z czwartkowej opinii sejmowej komisji finansów.

Komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wszystkie zgłoszone przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym.

Zgodnie z nią pełne odliczenie VAT będzie możliwe tylko w przypadku zakupu samochodu o ładowności ponad pół tony. Ze świadectwa producenta lub importera takiego auta musi wynikać, że nie jest to samochód osobowy. Przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. do 1 stycznia 2013 r.

Ograniczenia w odliczaniu VAT nie będą dotyczyć niektórych kategorii pojazdów przeznaczonych do działalności gospodarczej. Chodzi m.in. o auta dostawcze odpowiadające definicji określonej w ustawie, samochody typu van, minibusy czy tzw. pojazdy specjalne. W przypadku ich zakupu oraz zakupu paliwa do nich będzie można odliczyć cały VAT.

Senat wprowadził siedem poprawek do nowelizacji. Jedna z nich przenosi z załącznika do ustawy katalog pojazdów specjalnych objętych ustawą. Są w nim m.in. bankowozy, pojazdy do prac wiertniczych, koparki, ładowarki, samochody do oczyszczania dróg i ich zimowego utrzymania, podnośniki, samochody pomocy drogowej czy pojazdy pogrzebowe.

Inna poprawka pozwala ministrowi finansów rozszerzyć w rozporządzeniu katalog dokumentów stwierdzających, że pojazd jest pojazdem specjalnym oraz wskazać dokumenty, na podstawie których można będzie określić dopuszczalną ładowność pojazdu oraz liczbę miejsc. Wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił, że w obiegu mogą się pojawić inne dokumenty niż wymienione obecnie.

"Trwają prace, również na szczeblu unijnym, które dopuszczałyby inne dokumenty (...); nie wiemy jeszcze, jak będą się nazywać i jak będą wyglądać. Taka delegacja dla ministra finansów jest potrzebna, żeby przewidzieć te sytuacje w przyszłości" - powiedział. Dodał, że intencją nie jest mnożenie potrzebnych dokumentów, ale uzupełnienie ich katalogu.

Pozostałe poprawki Senatu - to zmiany redakcyjne i doprecyzowujące przepisy, które nie wprowadzają zmian merytorycznych.

Zgodnie z nowelizowanymi przepisami nabywcy samochodów osobowych "z kratką", w przypadku których przysługuje obecnie pełne odliczenie VAT, będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Oznacza to, że sytuacja podatników, którzy kupują samochody z kratką, będzie taka sama, jak podatników, którzy kupują samochody osobowe.

Ustawa zawiesza też na okres dwóch lat możliwość odliczenia VAT od paliwa kupowanego do napędu samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Marta Kwiatkowska-Cylke

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK