| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Pojazdy specjalne trafią z załącznika do ustawy o VAT

Pojazdy specjalne trafią z załącznika do ustawy o VAT

Lista pojazdów specjalnych, których zakup będzie uprawniał do pełnego odliczenia VAT, znajdzie się w ustawie, a nie załączniku. Resort finansów będzie mógł rozszerzyć katalog dokumentów identyfikujących takie auta - wynika z czwartkowej opinii sejmowej komisji finansów.

Komisja finansów publicznych pozytywnie zaopiniowała wszystkie zgłoszone przez Senat poprawki do nowelizacji ustawy o VAT i ustawy o transporcie drogowym.

Zgodnie z nią pełne odliczenie VAT będzie możliwe tylko w przypadku zakupu samochodu o ładowności ponad pół tony. Ze świadectwa producenta lub importera takiego auta musi wynikać, że nie jest to samochód osobowy. Przepisy będą obowiązywać od 1 stycznia 2011 r. do 1 stycznia 2013 r.

Ograniczenia w odliczaniu VAT nie będą dotyczyć niektórych kategorii pojazdów przeznaczonych do działalności gospodarczej. Chodzi m.in. o auta dostawcze odpowiadające definicji określonej w ustawie, samochody typu van, minibusy czy tzw. pojazdy specjalne. W przypadku ich zakupu oraz zakupu paliwa do nich będzie można odliczyć cały VAT.

Senat wprowadził siedem poprawek do nowelizacji. Jedna z nich przenosi z załącznika do ustawy katalog pojazdów specjalnych objętych ustawą. Są w nim m.in. bankowozy, pojazdy do prac wiertniczych, koparki, ładowarki, samochody do oczyszczania dróg i ich zimowego utrzymania, podnośniki, samochody pomocy drogowej czy pojazdy pogrzebowe.

Inna poprawka pozwala ministrowi finansów rozszerzyć w rozporządzeniu katalog dokumentów stwierdzających, że pojazd jest pojazdem specjalnym oraz wskazać dokumenty, na podstawie których można będzie określić dopuszczalną ładowność pojazdu oraz liczbę miejsc. Wiceminister finansów Maciej Grabowski wyjaśnił, że w obiegu mogą się pojawić inne dokumenty niż wymienione obecnie.

"Trwają prace, również na szczeblu unijnym, które dopuszczałyby inne dokumenty (...); nie wiemy jeszcze, jak będą się nazywać i jak będą wyglądać. Taka delegacja dla ministra finansów jest potrzebna, żeby przewidzieć te sytuacje w przyszłości" - powiedział. Dodał, że intencją nie jest mnożenie potrzebnych dokumentów, ale uzupełnienie ich katalogu.

Pozostałe poprawki Senatu - to zmiany redakcyjne i doprecyzowujące przepisy, które nie wprowadzają zmian merytorycznych.

Zgodnie z nowelizowanymi przepisami nabywcy samochodów osobowych "z kratką", w przypadku których przysługuje obecnie pełne odliczenie VAT, będą mogli odliczyć 60 proc. kwoty VAT zawartej w fakturze, ale nie więcej niż 6 tys. zł. Oznacza to, że sytuacja podatników, którzy kupują samochody z kratką, będzie taka sama, jak podatników, którzy kupują samochody osobowe.

Ustawa zawiesza też na okres dwóch lat możliwość odliczenia VAT od paliwa kupowanego do napędu samochodów o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Polish Advisory Group

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK