| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej pracodawców skorzysta z ustawy antykryzysowej

Więcej pracodawców skorzysta z ustawy antykryzysowej

Nowelizacja ustawy antykryzysowej zakłada obniżenie z 25% do 15% progu spadku obrotów gospodarczych u przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z pomocy przewidzianej w ustawie antykryzysowej. Powinno to ułatwić dostęp do środków przeznaczonych na pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego.

8 grudnia 2010 r. weszła w życie ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 23 listopada 2010 Nr 219 poz. 1445).

Zgodnie z obowiązującą w dotychczasowym kształcie ustawą antykryzysową, pomoc państwa przysługuje jedynie przedsiębiorcom, których obroty spadły co najmniej o 25% w ciągu 3 kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu z obrotami osiąganymi przez 3 miesiące od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy antykryzysowej).

W wyniku omawianej nowelizacji obniżono z 25% do 15% próg spadku obrotów gospodarczych, który uprawnia pracodawców do korzystania z ustawy antykryzysowej. Na skutek tej zmiany więcej pracodawców będzie mogło ubiegać się o pomoc finansową, jaką przewiduje ustawa antykryzysowa.

W 2010 r. przepisy ustawy antykryzysowej uwzględniające omawianą nowelizację stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.

 

Podstawa prawna:

- art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035),

- ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (w dniu oddania numeru do druku ustawa czekała na podpis prezydenta).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK