| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Więcej pracodawców skorzysta z ustawy antykryzysowej

Więcej pracodawców skorzysta z ustawy antykryzysowej

Nowelizacja ustawy antykryzysowej zakłada obniżenie z 25% do 15% progu spadku obrotów gospodarczych u przedsiębiorców, którzy mogą skorzystać z pomocy przewidzianej w ustawie antykryzysowej. Powinno to ułatwić dostęp do środków przeznaczonych na pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami kryzysu ekonomicznego.

8 grudnia 2010 r. weszła w życie ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. z 23 listopada 2010 Nr 219 poz. 1445).

Zgodnie z obowiązującą w dotychczasowym kształcie ustawą antykryzysową, pomoc państwa przysługuje jedynie przedsiębiorcom, których obroty spadły co najmniej o 25% w ciągu 3 kolejnych miesięcy po 1 lipca 2008 r. w porównaniu z obrotami osiąganymi przez 3 miesiące od 1 lipca 2007 r. do 30 czerwca 2008 r. (art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy antykryzysowej).

W wyniku omawianej nowelizacji obniżono z 25% do 15% próg spadku obrotów gospodarczych, który uprawnia pracodawców do korzystania z ustawy antykryzysowej. Na skutek tej zmiany więcej pracodawców będzie mogło ubiegać się o pomoc finansową, jaką przewiduje ustawa antykryzysowa.

W 2010 r. przepisy ustawy antykryzysowej uwzględniające omawianą nowelizację stosuje się od dnia ogłoszenia pozytywnej decyzji Komisji Europejskiej o zgodności pomocy publicznej przewidzianej w tych przepisach ze wspólnym rynkiem.

 

Podstawa prawna:

- art. 3 ust. 1 pkt 1 ustawy z 1 lipca 2009 r. o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (Dz.U. Nr 125, poz. 1035),

- ustawa z 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o łagodzeniu skutków kryzysu ekonomicznego dla pracowników i przedsiębiorców (w dniu oddania numeru do druku ustawa czekała na podpis prezydenta).

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK