| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Francuski rząd podjął decyzję o likwidacji specjalnego organu podatkowego

Francuski rząd podjął decyzję o likwidacji specjalnego organu podatkowego

Francuski Minister ds. Budżetu, Francois Baroin, potwierdził doniesienia o likwidacji specjalnego organu podatkowego (la cellule fiscale), który działał w obrębie jego ministerstwa.

Zadaniem specjalnego organu podatkowego było rozwiązywanie sporów podatkowych i udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez posłów działających w imieniu osób fizycznych i prawnych. Od tej pory wnioski o interwencję w sprawach podatkowych będą automatycznie kierowane do francuskiej Generalnej Dyrekcji Finansów Publicznych.

Likwidacja specjalnego organu podatkowego związana jest z dążeniem francuskiego rządu do przejrzystości, jak również ze skandalem związanym z unikaniem opodatkowania przez Liliane Bettencourt, głównego udziałowca L'Oreal. Specjalny organ podatkowy został rozwiązany 2 listopada po 2 latach działalności.

Baroin ogłosił, że Generalna Dyrekcja Finansów Publicznych zastrzegła sobie prawo interweniowania w następujących sprawach (pod warunkiem że właściwie organy podatkowe zakończyły prowadzenie postępowania w danej sprawie):

- W przypadku sprawy mającej istotne znaczenie dla państwa, w odpowiedzi na pytanie zadane przez posła;

- W przypadku decyzji, które ze względu na swój skutek powinny zostać podjęte przez publiczne organy;

- W sytuacjach charakteryzujących się szczególną złożonością.

W niektórych skomplikowanych przypadkach związanych z trudnościami i wątpliwościami interpretacyjnymi odpowiedzialna za podejmowanie decyzji będzie Komisja ds. Sporów Podatkowych, składająca się z sędziów Trybunału Obrachunkowego, Sądu Apelacyjnego i Rady Państwa.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Fornalczyk (CEO)

Partner Założyciel, COMPER

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK