| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Francuski rząd podjął decyzję o likwidacji specjalnego organu podatkowego

Francuski rząd podjął decyzję o likwidacji specjalnego organu podatkowego

Francuski Minister ds. Budżetu, Francois Baroin, potwierdził doniesienia o likwidacji specjalnego organu podatkowego (la cellule fiscale), który działał w obrębie jego ministerstwa.

Zadaniem specjalnego organu podatkowego było rozwiązywanie sporów podatkowych i udzielanie odpowiedzi na pytania zadawane przez posłów działających w imieniu osób fizycznych i prawnych. Od tej pory wnioski o interwencję w sprawach podatkowych będą automatycznie kierowane do francuskiej Generalnej Dyrekcji Finansów Publicznych.

Likwidacja specjalnego organu podatkowego związana jest z dążeniem francuskiego rządu do przejrzystości, jak również ze skandalem związanym z unikaniem opodatkowania przez Liliane Bettencourt, głównego udziałowca L'Oreal. Specjalny organ podatkowy został rozwiązany 2 listopada po 2 latach działalności.

Baroin ogłosił, że Generalna Dyrekcja Finansów Publicznych zastrzegła sobie prawo interweniowania w następujących sprawach (pod warunkiem że właściwie organy podatkowe zakończyły prowadzenie postępowania w danej sprawie):

- W przypadku sprawy mającej istotne znaczenie dla państwa, w odpowiedzi na pytanie zadane przez posła;

- W przypadku decyzji, które ze względu na swój skutek powinny zostać podjęte przez publiczne organy;

- W sytuacjach charakteryzujących się szczególną złożonością.

W niektórych skomplikowanych przypadkach związanych z trudnościami i wątpliwościami interpretacyjnymi odpowiedzialna za podejmowanie decyzji będzie Komisja ds. Sporów Podatkowych, składająca się z sędziów Trybunału Obrachunkowego, Sądu Apelacyjnego i Rady Państwa.

Joanna Sidor

prawnik

www.taxnews.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK