| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady opodatkowania armatorów statków morskich

Nowe zasady opodatkowania armatorów statków morskich

Armatorzy eksploatujący morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej będą płacili od swoich dochodów zryczałtowany podatek tonażowy - wynika z przyjętych przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustawy o podatku tonażowym i ustawy o PIT.

Jak wynika z komunikatu CIR, projekt nowelizacji dostosowuje polskie przepisy do decyzji Komisji Europejskiej z 2009 r. w sprawie wprowadzenia systemu podatku tonażowego w międzynarodowym transporcie morskim w Polsce.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany, które będą regulować opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów osiąganych przez armatorów, eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. Ma to zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki morskiej, ponieważ podatek tonażowy jest uproszczoną (zryczałtowaną) formą opodatkowania i dlatego jest bardziej przyjazny przedsiębiorcom.

Armator nie będzie natomiast mógł odliczać od podatku tonażowego składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Z podatku tonażowego będą mogły korzystać podmioty zarządzające statkami, także od strony technicznej oraz załogą statku. W przypadku podmiotów zarządzających statkami, zarządzanie to musi być prowadzone z terytorium Unii Europejskiej, a podmioty zarządzające powinny zatrudniać do pracy na lądzie i na statkach głównie obywateli UE.

Przedsiębiorca, który zechce stosować podatek tonażowy będzie musiał zadeklarować taki zamiar na 10 lat.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

reklama

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Deloitte

Audyt, konsulting, zarządzanie ryzykiem, doradztwo finansowe i podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »