| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Nowe zasady opodatkowania armatorów statków morskich

Nowe zasady opodatkowania armatorów statków morskich

Armatorzy eksploatujący morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej będą płacili od swoich dochodów zryczałtowany podatek tonażowy - wynika z przyjętych przez rząd założeń do projektu nowelizacji ustawy o podatku tonażowym i ustawy o PIT.

Jak wynika z komunikatu CIR, projekt nowelizacji dostosowuje polskie przepisy do decyzji Komisji Europejskiej z 2009 r. w sprawie wprowadzenia systemu podatku tonażowego w międzynarodowym transporcie morskim w Polsce.

Nowe przepisy wprowadzają zmiany, które będą regulować opodatkowanie podatkiem tonażowym niektórych dochodów osiąganych przez armatorów, eksploatujących morskie statki handlowe w żegludze międzynarodowej. Ma to zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki morskiej, ponieważ podatek tonażowy jest uproszczoną (zryczałtowaną) formą opodatkowania i dlatego jest bardziej przyjazny przedsiębiorcom.

Armator nie będzie natomiast mógł odliczać od podatku tonażowego składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz składek na ubezpieczenie społeczne.

Z podatku tonażowego będą mogły korzystać podmioty zarządzające statkami, także od strony technicznej oraz załogą statku. W przypadku podmiotów zarządzających statkami, zarządzanie to musi być prowadzone z terytorium Unii Europejskiej, a podmioty zarządzające powinny zatrudniać do pracy na lądzie i na statkach głównie obywateli UE.

Przedsiębiorca, który zechce stosować podatek tonażowy będzie musiał zadeklarować taki zamiar na 10 lat.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 1 stycznia 2012 r.

reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Motiveo

Motiveo.pl to nowy sposób na tworzenie współczesnych systemów motywacyjnych dla handlowców. Platforma ta przeznaczona jest dla całego sektora MŚP.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »