| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Zwolnienie z obowiązku stosowania kasy fiskalnej

Zwolnienie z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących będzie przysługiwało także w przypadku nowych grup podatników.

Po 30 kwietnia 2011 r. tracą moc zwolnienia o charakterze przedmiotowym i podmiotowym w takich dziedzinach, jak: usługi prawnicze, usługi medyczne, doradztwo, usługi opieki społecznej, niektóre kategorie usług świadczonych przez podmioty rozliczające się w podatku dochodowym w systemie ryczałtowym w formie karty podatkowej.

Zgodnie z wyjaśnieniami Ministerstwa Finansów zawartymi w odpowiedzi na interpelację (nr 19468) we wszystkich tych dziedzinach będzie można korzystać ze zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania obrotu za pomocą kas po spełnieniu kryteriów dla wymienionych szczególnych tytułów zwolnień.

Wymienione tytuły zwolnień są obecnie określone w rozporządzeniu ministra finansów z dnia 26 lipca 2010 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. Nr 138, poz. 930) i szczegółowo rozpisane w poz. 34 i 37 załącznika do rozporządzenia.

Zwolnienia od ewidencjonowania dotyczą podmiotów zawierających niewielką ilość transakcji i dokumentujących je fakturą lub przyjmujących należność na rachunek bankowy lub w formie przekazu pocztowego.

W ocenie MF przyjęte warunki stosowania tych szczególnych tytułów zwolnień od ewidencji kasowej są w pełni uzasadnione z uwagi na fakt, że budżet w znaczącej części partycypuje w kosztach nabycia kas (por. art. 111 ust. 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.). Resort finansów nie znajduje więc uzasadnienia, aby w obszarach, w których istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia nieprawidłowości w ewidencjonowaniu transakcji objętych podatkiem od towarów i usług, wprowadzać obligatoryjne stosowanie kas rejestrujących.

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

DEFIDE Beata Naróg

Usługi i Doradztwo Kadrowe. Szkolenia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK