| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Jeśli importu na terytorium Polski dokona firma z UE, VAT z tytułu importu na granicy zapłaci ten podmiot z UE, tj. np. z Austrii, natomiast miejscem opodatkowania owej dostawy będzie Polska, ponieważ zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o VAT w przypadku, gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki lub transportu towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez podatnika, który również jest podatnikiem z tytułu importu tych towarów, uważa się za dokonaną na terytorium kraju.
W sytuacji, w której firma z Austrii nie dokona rejestracji na potrzeby podatku VAT w Polsce i nie rozliczy się w Polsce z tytułu sprzedaży towaru, podatnikiem VAT z tytułu nabycia tych towarów będzie, zgodnie z art. 17 ustawy, polski nabywca.
Szczególnym przypadkiem, w którym według innego kryterium ustala się miejsce opodatkowania importu towarów, jest sytuacja, w której nabywca dokonuje importu towarów wraz z ich montażem.
Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy miejscem dostawy towarów w przypadku towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, przez dokonującego ich dostawy lub przez podmiot działający na jego rzecz – jest miejsce, w którym towary są instalowane lub montowane. Nie uznaje się za instalację lub montaż prostych czynności umożliwiających funkcjonowanie montowanego lub instalowanego towaru zgodnie z jego przeznaczeniem.
Import towarów wraz z ich montażem podlega opodatkowaniu w kraju, w którym towary są instalowane lub montowane.
Przepis art. 29 ust. 18 ustawy mówi, że w przypadku dostaw towarów, dla których zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 5 podatnikiem jest ich nabywca, podstawą opodatkowania jest kwota, którą nabywca jest obowiązany zapłacić, z wyjątkiem przypadków gdy podatek:
1) został rozliczony przez dokonującego dostawy tych towarów lub
2) od towarów, które są instalowane lub montowane, z próbnym uruchomieniem lub bez niego, na terytorium kraju, został w całości z tytułu ich importu pobrany od podatnika dokonującego nabycia tych towarów. A w przypadku gdy kwota podatku z tytułu importu towarów jest niższa od kwoty podatku, jaka byłaby należna z tytułu dostawy tych towarów na terytorium kraju, podatnik dokonujący ich nabycia jest obowiązany do rozliczenia tej różnicy. Przy czym owa różnica stanowi podatek naliczony w rozumieniu art. 86 ust. 2 ustawy.
Przykład 5
Spółka X z Polski nabyła w Rosji taśmy produkcyjne wraz z ich montażem we własnej fabryce w Markach pod Warszawą. Montaż jest dokonywany przez firmę rosyjską z Moskwy na terenie Polski. Polska spółka z tytułu importu zapłaciła na granicy podatek VAT. Miejscem opodatkowania dostawy towarów wraz z montażem będzie Polska, a więc polska spółka powinna wyliczyć VAT należny z tytułu dostawy towarów z montażem. Jeśli z rozliczenia wyjdzie różnica pomiędzy podatkiem zapłaconym na granicy a podatkiem, jaki byłby należny z tytułu dostawy tych towarów na terytorium Polski, tę różnicę polski podatnik musi wykazać w deklaracji VAT jako nabycie towarów wraz montażem.

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK