| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Konieczność sporządzenia korekty deklaracji podatkowej przy imporcie towarów
Ustawa o podatku od towarów i usług zawiera w sobie uregulowania dotyczące konieczności sporządzania korekt deklaracji podatkowych w przypadku podawania w tych deklaracjach nieprawidłowych kwot obrotów i podatku. Nieprawidłowości w wypełnianiu deklaracji stwierdzone przez podatników mogą być zawinione bądź nie. Niejednokrotnie zdarza się, że podatnik nie ma świadomości, że dane, które wpisuje w deklaracji, składanej następnie w ramach rozliczenia z budżetem państwa do urzędu skarbowego, nie do końca są prawidłowe i nie odzwierciedlają faktycznej wartości zawartej transakcji handlowej.
Dlatego ustawodawca przewidział możliwość skorygowania deklaracji podatkowej. Możliwość taka istnieje także w stosunku zarówno do dokumentów celnych, jak i faktur VAT, będących potwierdzeniem zawartej transakcji. Często zdarza się również, że korekta dokumentu celnego czy faktury, a co za tym idzie – deklaracji podatkowej, jest spowodowana złym stanem technicznym zakupionych towarów. Wówczas dokonywane są zwroty towarów w ramach reklamacji, naprawy bądź udzielane są rabaty z tego tytułu. Wszystko to wpływa w istotny sposób na ostateczne rozliczenie się z transakcji przez importera.
Zwrot wadliwego towaru do dostawcy spoza Unii Europejskiej zazwyczaj doprowadza do tego, że do polskiego nabywcy przyjeżdża nowy towar, wolny od wad.
Wywóz zareklamowanego towaru poza granice UE nie stanowi eksportu towarów, ponieważ nie są to czynności, o których mowa w art. 7 ust. 1 pkt 1–4 ustawy o VAT.
Natomiast przywóz nowego, wolnego od wad towaru w ramach reklamacji będzie stanowił import towarów.
W takim przypadku u importera dwukrotnie wystąpi podatek naliczony, przy pierwszym przywozie i ponownie przy przywozie nowego wolnego od wad towaru, który ma on prawo odliczyć w całości.
W sytuacji gdy podatnik w wyniku reklamacji wywozi za granicę towar, od którego przywozu wcześniej nie przysługiwało mu prawo do odliczenia podatku, wówczas podatnik ma możliwość uzyskania zwrotu z urzędu skarbowego VAT zapłaconego z tytułu importu towarów, które zostały wywiezione za granicę w związku z ich reklamacją. Na takie rozwiązanie wskazuje przepis § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. Podatnik jednak musi złożyć we właściwym dla siebie urzędzie skarbowym wniosek o taki zwrot, przy czym mają taką możliwość jedynie podmioty, które:

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK