| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Usługobiorca nie ma prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego od importu usług, w związku z którymi zapłata należności jest dokonywana bezpośrednio lub pośrednio na rzecz podmiotu mającego siedzibę lub zarząd w kraju stosującym szkodliwą konkurencję podatkową.
Kiedy import usług nie podlega opodatkowaniu
W przypadkach określonych jako wyłączone z podstawy opodatkowania z tytułu importu usług usługobiorca nie ma obowiązku zapłaty podatku.
Dotyczy to sytuacji, gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo podatek został rozliczony przez usługodawcę.
Jeżeli podatek VAT rozliczy usługodawca, czyli podatnik posiadający siedzibę, miejsce zamieszkania lub pobytu poza terytorium Polski, który jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik, to jest on zobowiązany do rozliczenia podatku z tytułu wykonanej usługi w Polsce. W takiej sytuacji usługobiorca nie jest zobowiązany do samoobliczenia podatku za nabycie tej usługi, a jednocześnie nie będzie podatnikiem z tego tytułu. Jeśli natomiast zagraniczny usługodawca nie zarejestruje się jako podatnik na terenie Polski, obowiązek rozliczenia podatku z tytułu importu usług ciąży na usługobiorcy.
Kolejny przypadek wyłączenia z opodatkowania importu usług wiąże się z sytuacją, gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru, czyli towaru z kraju trzeciego.
Usługobiorca nie ma obowiązku naliczania VAT od importu usług w przypadku, gdy na podstawie odrębnych przepisów wartość usługi zwiększa wartość celną importowanego towaru albo podatek został rozliczony przez usługodawcę.
Wartość celna przywożonych towarów to wartość transakcyjna zapłacona za towary, jeżeli zostały one sprzedane w celu wywozu na obszar celny Wspólnoty.
Do usług, które są świadczone przez podatnika zagranicznego w związku z importem towarów do Polski i których wartość zwiększa wartość celną towaru importowanego spoza Wspólnoty do Polski, możemy m.in. zaliczyć usługi:
• transportu i ubezpieczenia przewożonych towarów oraz załadunkowe i związane z transportem przewożonych towarów do miejsca wprowadzenia na obszar celny Wspólnoty,
• licencyjne.
W przypadku tych usług usługobiorca nie jest zobligowany do określania podatku z tytułu importu usług, skoro zostały one opodatkowane podatkiem od towarów i usług z tytułu importu towarów.
Dokumentowanie i ewidencjonowanie importu usług

Polecamy artykuły

Źródło:

Serwis Finansowo-Księgowy
Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Magda Judejko

prawnik i PM kancelarii SWLEX

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK