| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

VAT w imporcie - zasady opodatkowania, terminy i warunki rozliczania podatku, dokumentowanie i ewidencjonowanie

Import towarów i usług: Nowa ustawa o podatku od towarów i usług z 11 marca 2004 r. wniosła duże zmiany w zakresie zasad opodatkowania importu towarów i usług. Przede wszystkim zmianie uległy same definicje, z których wynika, że z importem towarów będziemy mieli do czynienia w momencie przywozu towarów do Polski z terytorium państwa trzeciego, a więc niewchodzącego w skład Wspólnoty Europejskiej. Natomiast za import usług uznamy usługi świadczone przez podatników VAT z Unii Europejskiej oraz spoza niej na rzecz krajowych, tj. polskich usługobiorców.

Ustawa o VAT daje również podatnikowi prawo do żądania weryfikacji obliczenia podatku z tytułu importu. Artykuł 33 ust. 3 ustawy mówi, że podatnik po przyjęciu zgłoszenia celnego może wystąpić do naczelnika urzędu celnego o wydanie decyzji określającej podatek w prawidłowej wysokości. Z uwagi na fakt, że podatek należny z tytułu importu jest również podatkiem naliczonym do odliczenia, podatnikowi będzie opłacało się korzystanie z trybu przewidzianego w art. 33 ust. 3 w sytuacji, gdy będzie dążył do wykazania nadpłaty. Będzie tak szczególnie w przypadku, kiedy podatek należny od importu, stanowiący jednocześnie podatek naliczony do odliczenia, nie będzie podlegał odliczeniu z tytułu różnego rodzaju ograniczeń, które ustawodawca wprowadził, zawartych w przepisach dotyczących odliczenia w całości lub w części podatku. Jeżeli kwota nadpłaconego w imporcie podatku nie pomniejszyła kwoty podatku należnego, u podatnika wystąpi nadpłata, której może dochodzić na podstawie przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa.
Podatnik, u którego stwierdzono nadpłatę w podatku z tytułu importu i nadpłata ta nie pomniejszyła podatku należnego, może ubiegać się o jej zwrot w trybie przepisów Ordynacji podatkowej.
Podstawą do dokonania odliczenia podatku VAT z tytułu importu jest dokument celny, czyli potwierdzony przez organ celny SAD. Wszystkie wyliczenia dokonywane są w dokumencie celnym z zastosowaniem kursu walut obowiązującego w dniu powstania długu celnego, a więc najczęściej w dniu dopuszczenia do obrotu na polskim obszarze celnym.
Dokument SAD jest niezwykle trudnym do wypełnienia dokumentem, zawierającym wiele rubryk, których zawartość jest bardzo istotna dla późniejszego odliczenia wynikającego z niego podatku VAT. Z uwagi na to często zdarza się, że popełniane są w nim różnego rodzaju błędy. Niektóre z nich wpływają na wysokość podstawy opodatkowania i podatku, inne są mniej groźne i nie kolidują z prawem do odliczenia podatku VAT z nich wynikającego.
Najgroźniejsze są błędy merytoryczne, które mogą polegać np. na zastosowaniu niewłaściwej stawki, nieprawidłowym ustaleniu wysokości podstawy opodatkowania bądź opodatkowaniu importu towarów, które korzystają ze zwolnienia z VAT. Błędy te mogą doprowadzić do zawyżenia bądź zaniżenia podatku VAT.
Zawyżenie podatku jest najczęściej efektem zawyżenia podstawy opodatkowania, zastosowania niewłaściwej stawki lub opodatkowania importu towarów zwolnionych z VAT. Bez względu jednak na powód zawyżenia podatnik ma prawo do odliczenia tego podatku. Również w sytuacji, kiedy ma miejsce zawyżenie z powodu opodatkowania importu towarów zwolnionych z podatku VAT, czyli gdy organ celny mimo zwolnienia pobrał podatek, podatnik ma prawo odliczyć VAT z błędnego SAD, ponieważ zakaz odliczenia VAT w sytuacji tzw. samoopodatkowania dotyczy jedynie podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT, a nie dotyczy podatku wynikającego z dokumentów celnych.
reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Jednolity Plik Kontolny

Eksperci portalu infor.pl

Grupa Deweloperska GEO

Grupa Deweloperska GEO to holding kilkunastu spółek, prowadzących aktywną działalność na terenie trzech polskich aglomeracji: Krakowa, Wrocławia i Katowic.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK